Şirketler kurucu CEO’larıyla daha başarılı

0

yoneticiLondra merkezli ve Skype kurucularından Niklas Zennström tarafından yönetilen risk sermayesi şirketlerinden Atomico ilginç bir araştırmaya imza attı. Toplanan verilere göre şayet şirketinizin milyar dolarlık bir isim haline gelmesini arzu ediyorsanız, kurucu CEO’nuz ile hayatınıza devam etmek zorundasınız.

Atomico’nun veri analizine göre 156 adet milyar dolarlık şirketin 133’ü, kurucu CEO’ları ile barışık yaşamaya devam etmiş. Öte yandan 2010 yılında kurulmuş ve yine milyarlık değere sahip olmuş 27 başka şirketten sadece bir tanesi kurucu CEO’sundan ayrılmış. Kısacası ilk CEO’ya bağlılık şirket değeri için oldukça büyük bir artı haline dönüşüyor.

Bir başka detay ise mühendislerin önemini öne çıkartıyor. Atomico’ya göre 156 şirketten 144’ü teknoloji ya da üretici bazlı olsun ya da olmasın, mühendislerini el üstünde tutuyor. Bir diğer önemli nokta ise teknoloji temelli isimlerin kurduğu şirketlerin büyük kısmının başlangıç aşamasında pazarlama ve iş hayatı konusunda bocalama yaşadığı. Araştırmaya göre bu tip markalar başlarında mutlaka konuya çok hakim bir CEO bulunduruyor ve milyar dolarlık şirketler haline geliyorlar.

Atomico, aynı raporun bir benzerini Ekim 2014’te hazırlamış. Bu rapora göre, 156 şirketten ayrı olarak 13 firma daha milyar dolarlık seviyelere erişebilmiş. Bunlardan ikisi Avrupa, altısı Asya, ikisi ise Amerika Birleşik Devletleri’nden.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>