Techinside Google News
Techinside Google News

Şirketler sosyal medya krizini nasıl yönetmeli?

Sosyal medyada yer alan her firma, kurumsal itibarını korumak için önlemler almak zorunda. Yapılan bir simülasyon, bu alanda nelere dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.
- Advertisement -

Sourcing_management_IT_Strategy_and_management_shutterstock_58158712Sosyal medya yönetim markası olan eModeration’ın alt şirketlerinden olan Polpeo oldukça ilginç bir işe imza atarak, örneklerine bolca rastladığımız sosyal medya kriz ve skandallarına karşı nasıl hazırlanabileceğimizi tecrübe etmemizi sağlamış. AT&T’nin 9/11 tweet’i ya da Malaysia Airlines’ın 370 no’lu uçuş ile ilgili şok edici gelişmeyi çok geç duyurması gibi sosyal medya krizlerine karşı önlem almanın münkün olduğunu söylüyor ilgili mecra.

SXSW’de gerçekleştirilen bir simülasyonda katılımcılara işin oldukça stresli olacağını açıklayan CEO Tamara Littleton yine de çekingen davranmayın diyerek, meraklıları bu deneyime davet etmiş. Beş ayrı takım, çoğu birbirine yabancı ve halkla ilişkiler ile kriz yönetiminde usta kişiler, gerçekte var olmayan bir marka olan Mitra’da olası bir krizi yönetmeye gayret etmiş.

Twitter benzeri sözde sosyal medya sitesi Flipper ve Facebook benzeri SocialNetwork üzerinden durumu idare etmeye çalışan katılımcılar, Mitra’nın CEO’sunun yaptığı ve gündeme bomba gibi düşen skandal hareketleri sanal dünya üzerinden bastırmaya çalışmışlar.

Gerçekleştirilen simülasyonda, Mitra’nın yöneticisi Jacob adlı sanal anti kahraman birbirinden kötü işlere imza attıkça, simülasyondaki sosyal medya kullanıcıları şirketi şikayet bombardımanına tutmuş. Bir süre sonra beş grubun her biri farklı görevlerde olmak üzere farklı işler yapmaya başlamış. İki saatin sonunda ise sözde kriz sona ermiş ve gruplar puanlarını almış. Katılımcıların ortak fikri ise her tür şirketin bu tür felaket senaryoları yaratıp, deneme yapmaları yönünde oluşmuş.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir