Şirketler sosyal medya krizini nasıl yönetmeli?

0

Sourcing_management_IT_Strategy_and_management_shutterstock_58158712Sosyal medya yönetim markası olan eModeration’ın alt şirketlerinden olan Polpeo oldukça ilginç bir işe imza atarak, örneklerine bolca rastladığımız sosyal medya kriz ve skandallarına karşı nasıl hazırlanabileceğimizi tecrübe etmemizi sağlamış. AT&T’nin 9/11 tweet’i ya da Malaysia Airlines’ın 370 no’lu uçuş ile ilgili şok edici gelişmeyi çok geç duyurması gibi sosyal medya krizlerine karşı önlem almanın münkün olduğunu söylüyor ilgili mecra.

SXSW’de gerçekleştirilen bir simülasyonda katılımcılara işin oldukça stresli olacağını açıklayan CEO Tamara Littleton yine de çekingen davranmayın diyerek, meraklıları bu deneyime davet etmiş. Beş ayrı takım, çoğu birbirine yabancı ve halkla ilişkiler ile kriz yönetiminde usta kişiler, gerçekte var olmayan bir marka olan Mitra’da olası bir krizi yönetmeye gayret etmiş.

Twitter benzeri sözde sosyal medya sitesi Flipper ve Facebook benzeri SocialNetwork üzerinden durumu idare etmeye çalışan katılımcılar, Mitra’nın CEO’sunun yaptığı ve gündeme bomba gibi düşen skandal hareketleri sanal dünya üzerinden bastırmaya çalışmışlar.

Gerçekleştirilen simülasyonda, Mitra’nın yöneticisi Jacob adlı sanal anti kahraman birbirinden kötü işlere imza attıkça, simülasyondaki sosyal medya kullanıcıları şirketi şikayet bombardımanına tutmuş. Bir süre sonra beş grubun her biri farklı görevlerde olmak üzere farklı işler yapmaya başlamış. İki saatin sonunda ise sözde kriz sona ermiş ve gruplar puanlarını almış. Katılımcıların ortak fikri ise her tür şirketin bu tür felaket senaryoları yaratıp, deneme yapmaları yönünde oluşmuş.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>