Şirketlerin yüzde 57’si siber güvenlik sorunu yaşıyor

1

EY tarafından 2016 yılı genelinde yapılan araştırmalarda, şirketlerin siber güvenlik alanındaki durumu incelendi. Bu yıl 19.su yapılan araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı olurken, araştırmalar Küresel Bilgi Güvenliği Araştırması (GISS) başlığı altında raporlandı.

Son dönemlerde sadece firmalar için değil, her alanda siber tehditlere karşı güvenlik önemli bir duruma gelirken, siber güvenlikte en etkin dönem 2016 yılı oldu. EY raporunda belirtildiği üzere 2016 yılı genelinde küresel olarak firmaların yüzde 57’si siber tehditlere maruz kaldı. Dünya genelinde faaliyet gösteren farklı firmalar ile yapılan araştırmada katılımcı sayısının bin 800 olduğu belirtildi.

Yüzde 57’lik oran firmaların güvenlik noktasında sorun yaşadığını gösterirken, firmaların özellikle büyük ölçekli firmalar arasından seçilmiş olması da tehdidin boyutlarını gözler önüne serdi. Rapor sonuçlarından önemli noktalar ise şöyle;

  • Siber saldırılar tüm firmalar için ortak sorunlardan birisi ve önlemlerin alınarak bu alanda gerekli çalışmaların yapılması artık zorunlu.
  • Firmalar eski yıllara oranla güvenlik alanında çok daha iyi düzeyde. Fakat olası bir kriz durumunda krizin yönetilmesi, zararın minimuma indirilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması adına planlamalar çok sağlıklı değil ve teknik açıdan yetersizlikler var.
  • Firmaların yüzde 48’inde eski, güncel olmayan sistemler kullanılıyor ve bu durum bilinse dahi gerekli güncellemeler yapılmıyor.
  • Firmaların sadece yüzde 37’si bu alana yatırım yapabileceğini belirtiyor.
  • Firmaların yüzde 42’si siber saldırı karşısında ne yapacağına dair bir plana sahip değil.

2016 yılı genelinde siber saldırılar bir önceki yıla göre artış gösterdi. Kategorilere göre siber saldırıların artış oranları ise şöyle oldu;

  • Kötü amaçlı yazılım kaynaklı riskler %9
  • E-dolandırıcılık riskleri %7
  • Finansal bilgi hırsızlığı riskleri %12
  • Veri hırsızlığı riskleri %12

Sorun Yaşamadan Siber Güvenlik Önlemi Alınmıyor!

Raporun en çarpıcı detaylarından birisi de şirketlerin yüzde 58’si herhangi bir tehlike yaşamadan bu alana yatırım yapmak istememesi. Bu açıdan güvenlik zafiyetleri ve mağduriyetler yaşandıktan sonra ancak önlemlerin alınması uygun görülüyor. Bu da siber saldırıların daha fazla kişiye ulaşarak, daha yüksek zararlar yaşatmasına da uygun bir zemin hazırlıyor.

Yorumlar

  1. Gelecekte siber saldırılar insanlara çok büyük zararlar verecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>