Skully projesi çöktü 2,5 milyon dolar uçtu

0

Indiegogo’nun en çok ses getiren projelerinden biri olan, arttırılmış gerçeklik kaskı Skully’nin geliştiricileri, projenin başarısızlığa uğradığını ve sonlandırıldığını duyuruldu. Bu duyuru ile birlikte, Indiegogo’dan toplanan 2,5 milyon dolar da buhar olarak uçtu. Bağışçılara geri ödemeye yapılmayacak. Geliştiriciler ürünü pazara sunmak için 200 bin dolara ihtiyaçları olduğunu vurgulamış ancak projeye 2,5 milyon dolar ön sipariş/bağış gelmişti.

2,5 milyon dolarla iki yıl sonra kayıplara karışan geliştiriciler yine de bu işten kurtulamayabilir. Projeyi yürüten şirketin çalışanları şimdi şirketin kurucularına dava açıyor. Şirketin kurucularının, Indiegogo’dan gelen 2,5 milyon doları kendi lüks yaşamları için harcadığını dile getiren çalışanların verdikleri örnekler çok çarpıcı.

Şirketin kurucularının, Indiegogo bağışlarından gelen 2,5 milyon dolarla, dört spor araba aldığı, birini çarpıp pert ettiktten sonra, aynısından bir tane daha aldıkları, ABD ve Uzak Doğu’daki striptiz kulüplerinde striptizcilere ve hayat kadınlarına on binlerce dolar harcadıkları, lüks evler aldıklarını ortaya koyan çalışanlar, bu etik dışı harcamaların delillerini de mahkemeye sundular.

Çalışanlar, şirketin kurucularını lüks ve eğlence dolu bir hayat sürmekten çalışmaya zaman ayırmamakla, ayrıca şirketin kaynaklarını kendi lüksleri için harcayarak kası geliştirmeye kaynak ayırmamakla suçlarken, bu sorumsuzluk nedeniyle çalışanların da kariyerlerinde önemli kayıplar yaşadıklarını vurguladılar.

Şimdi bakalım mahkeme bu dava hakkında ne karar verecek? Zira, Indiegogo ve Kickstarter gibi topluluk fonlama servislerindeki eski projeler, bağış yapanlara ürün teslim etme sözü vermiyordu. Bağışçıların, projenin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini kabul ettikleri var sayılıyordu. Dolayısıyla, Skully geliştiricileri 2,5 milyon doları geri ödemek zorunda kalmadan hayatlarına devam edebilirler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>