Techinside Google News
Techinside Google News

Skype for Business iş dünyasını konuşturacak

İlk duyulduğu yıl olan 2003'ten bu yana gündemin üst sıralarındaki yerini koruyan Skype, şimdi de iş dünyasının öncelikli tercihi olmaya hazırlanıyor.
- Advertisement -

SkypeforBusinessBundan yaklaşık 12 yıl önce Skype’ı kuran Janus Friis ve Niklas Zennström, o dönem yeni bir dünyanın kapılarını açtıklarından haberdar mıydı bilemeyiz. Ancak internet üzerinden uygun maliyetlerle görüşme yapılmasını sağlayan Skype, ilk beta sürümünün üzerinden 1,5 yıl bile geçmeden 1 milyon kullanıcının aynı anda eriştiği dev bir iletişim ağı olmayı başarmıştı.

Bu başarı sektördeki büyük oyuncuların gözünden kaçmadı ve eBay, Ekim 2005’te tam 2.6 milyar dolara Skype’ı satın aldığını açıkladı. Uzun süre eBay’de deyim yerindeyse kendi halinde yoluna devam eden Skype, Mayıs 2011’de 8,5 milyar dolar karşılığında Microsoft bünyesine katılmıştı.

O tarihten bu yana Skype’ı kendi servislerine entegre eden ve gelişimi için çalışan Microsoft, bugün yaptığı resmi açıklamayla hedef büyüttüğünü gösterdi. Microsoft Office blogunda “Get ready for Skype for Business” başlıklı bir yazı kaleme alan Giovanni Mezgec, Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın bilginin paylaşımı için daha ideal platformlar sunma vizyonuna atıf yaptı.

Skype for Business’ta neler var?

Microsoft’un Skype özelinde yaptığı en dikkat çekici açıklama, Lync ürün ailesinin artık Skype for Business olarak adlandırılacağı olmasıydı. Geçen Kasım ayında yapılan bu açıklama, bugün yapılan duyuruyla yeni bir anlam daha kazandı. Duyurulan Technical Preview (Teknik Önizleme) sürümüne, mevcut Lync müşterileri erişebilecek.

Microsoft, bu dönüşümün ardında özellikle üst seviye güvenlik önlemleri olduğuna da değindi. Office uygulamalarıyla tam uyumlu olarak çalışacak olan Skype for Business’ın yeni konumu sayesinde Office, alışılmış Word, Excel ve Outlook üçlemesinin ötesine geçerek anında mesajlaşma, sesli ve görüntülü çağrı gibi deneyimleri de kullanıcılarıyla buluşturacak.

Skype for Business’ın Teknik Önizleme sürümüne geçiş yapmak isteyenler için son geçiş tarihi ise 30 Nisan 2015 olarak açıklandı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir