Skype uçtan uça şifrelemeye başlıyor

0

300 milyondan fazla kullanıcısı bulunan video konferans uygulaması Skype, nihayet uçtan uça şifreleme yöntemiyle görüşmelerini şifrelemeye başladı.

Görüşmeleri kimse dinleyemeyecek

Bugüne kadar normal video protokollerini kullanarak iletişim kuran Skype kullanıcıları için bu durum araya girebilecek üçüncü kişilerin görüşmeleri dinleyebilme riski doğuruyordu. Ancak Microsoft yen yaptığı açıklamayla popüler uygulamanın artık uçtan uça şifreleme yöntemi kullanacağını duyurdu.

Skype’ın kullanacağı şifreleme yöntemi ise açık kaynak kodlu Signal Protocol. Böylece video görüşmesinin üzerinden geçtiği sunucular bile şifreli veriyi çözemeyecek.

Skype aslında ilk ortaya çıktığında şifreli iletişim teknolojisi kullanıyordu ancak Microsoft 2010’da uygulamayı satın aldıktan sonra şifrelemeyi kaldırarak uygulamayı hızlandırmaktan yana tercih kullandı. Bu karar ise kullanıcıların görüşmelerinin özellikle devlet kurumları tarafından kolayca izlenebilmesine kapı açtı. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>