Bir sonraki müdürünüz yapay zeka olabilir

0

Slack ofislerde “müdür” anlayışını değiştirmeye geliyor. Her ofiste bir müdür olmasının sebebi, ne kadar disiplinli olursak olalım, birileri bizi denetlemediğinde gevşemeye yatkınlığımızdandır. Bir yandan yapay zekanın ve robotların gelecekte insanların işlerini ellerinden alacağı konuşulurken, diğer yandan Slack’in bu konuda beklenmedik bir gol attığını görüyoruz.

SXSW etkinliğinde konuşan şirket CEO’su Stewart Butterfield, şirketinin geliştirdiği yeni botlar sayesinde çalışanlarla otomatik olarak etkileşime geçerek, onlardan durum değerlendirmesi alınabileceğini ve konuyla ilgili şirketteki diğer birimlere uyarı verilebileceğini belirtti. Diğer bir deyişle müdürler işlerinden olurken, çalışanlar da bir yazılım tarafından denetlenme gerçeğiyle yüzleşmek durumunda kalacak.

Slack ile yapay zeka in, müdür out!

Slack ilk günden bu yana güçlü entegrasyon seçenekleri ve WhatsApp gibi geleneksel mesajlaşma araçlarına ek olarak getirdiği özelliklerle ayakta kalabildi. Şirketinizde bir yazılım kullanılıyorsa, büyük ihtimalle bu servisle ile uyumludur. İlk iki yılında 2,3 milyon günlük kullanıcıya ulaşmayı başaran Slack’in son hamlesi ise yapay zeka alanında ofis çevrelerini ilgilendiren ilk gelişme olarak görülüyor.

Makine öğrenme ve yapay zeka üzerine çalışmak üzere yakın zamanda Foursquare’den transfer edilen Noah Weiss tarafından geliştirilen bu çalışma, Slack kullanan binlerce ofiste hayata geçirildiğinde üretkenliği artıracak gibi görünüyor. Dahası, bu yeni özellik yaygınlaştığında, müdürü tazminatıyla birlikte yolcu ederek personeli yapay zekaya emanet etmek isteyen şirketler çoğalabilir. Tabii insan kaynakları departmanının konuyla ilgili yorumu ne olur şu aşamada bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>