SlashData geliştiricilere yönelik rapor yayınladı

0

SlashData geliştiriciler

SlashData’nın 2022 Geliştirici Durumu Anketi, şu anda dünyadaki yazılım geliştiricilerin dikkatini çeken şeylere dair bazı görüşler sunuyor. 20.000’den fazla kodlayıcıyla yapılan ankete göre, blok zinciri uygulamaları, kripto para birimleri ve NFT’ler, geliştiricilerin onlar hakkında bilgi edinmesinin en yüksek payına sahip.

Ankete katılan geliştiricilerin üçte birinden biraz fazlası (yüzde 34) , dijital para birimlerinin benimsenmesi dünya çapında artmaya devam ederken, Bitcoin gibi kripto para birimleri hakkında bilgi edindiklerini söyledi. Yüzde 16’sı ise kripto ile ilgili projeler üzerinde aktif olarak çalıştıklarını belirtti.

Geliştiricilerin %30’u kripto para birimleri dışındaki blockchain uygulamalarını öğreniyor. SlashData, blok zinciri uygulamalarına ve kripto para birimlerine olan ilginin, geliştiriciler arasında blok zinciri uygulamalarının benimsenmesinin bir yıl öncesine kıyasla durgun olmasına rağmen, herhangi bir teknolojinin çoğunu artırdığını buldu. Rapora göre, geliştiricilerin sadece %12’si şu anda blockchain projeleri üzerinde çalışıyor ve bu da SlashData’nın 2021 1. Çeyrek raporundan sadece %1 daha yüksek.

SlashData’nın State of the Developer Nation 2022 raporu, mobil, masaüstü, endüstriyel IoT, tüketici elektroniği, gömülü, üçüncü taraf uygulama ekosistemleri, bulut, web, oyun, artırılmış ve sanal gerçeklik genelinde geliştirici topluluklarını kapsayan, 166 ülkeden katılımı içeriyor. Rapora göre JavaScript, dünya çapında 17,5 milyona yakın geliştiricinin kullandığı en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Python, iki yıl önce Java’yı geçtiğinden beri en yaygın olarak benimsenen ikinci dil olarak kaldı ve şu anda 15.7 milyon kullanıcıya sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>