SmartMessage 2020’de yüzde 70 yurtdışı geliri hedefliyor

0

SmartMessage, 2020’de yatırım hedefinin en üst sırasına Batı Avrupa’yı yerleştirdi

Dünya çapında 6 ofisinde 100’ü aşkın çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren ve kurumlar için omni-channel (çok kanallı) dijital pazarlama teknolojileri sunan SmartMessage, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’dan sonra rotasını Batı Avrupa’ya çevirdi. Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da özellikle finans kurumları başta olmak üzere sektöründe lider şirketlere hizmet sunduklarını ifade eden SmartMessage CEO’su Oğuz Küçükbarak, 2020’de gelirlerinin yüzde 70’ini yurtdışından elde etmeyi planladıklarını açıkladı.

 Global pazar büyüklüğü 121,5 milyar dolar

Dijital çağın en önemli çıktılarından birinin, teknolojinin iş dünyasının değişik birimleriyle iyice yakınlaşması olduğunu söyleyen Oğuz Küçükbarak, kurumların iş verimliliğini artırma hedefiyle özellikle yazılım teknolojilerinin derin uzmanlığından daha çok faydalanmaya başladığının altını çizdi. Pazarlama teknolojileri pazarının global eksende 7 bini aşkın üreticiyle büyümeye devam ettiğini ifade eden Küçükbarak, “BDO ve WARC’ın yaptığı çok yeni bir araştırmaya göre, global pazar büyüklüğünün 121,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bunun 65,9 milyar doları ABD ve İngiltere’den oluşuyor. Martech yatırımlarının da bir önceki seneye göre yüzde 22 arttığı gözlemleniyor. Ülkemize döndüğümüzde ise genel yazılım teknolojileri pazarında pazarlama teknolojisi özelinde hizmet veren firmaların da arttığını görüyoruz. SmartMessage gibi aslında belli bir olgunluğa ulaşmış markanın bu yıl içinde ‘Scale Up’ tarzında bir yatırım alması da ülkemizdeki pazarlama teknolojisi firmalarının yatırım dünyasının radarında olduğunu gösteriyor” diye konuştu.  
 
Bütünleşik bir deneyim yaratma ihtiyacı olan endüstriler öncü olacak

Geleceğin pazarlama teknolojileriyle ilgili öngörülerini de paylaşan Oğuz Küçükbarak, “Markaların popüler anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden tüketicilerle iletişim kurmasını sağlayan chatbot’ların, yapay zekâ ve NLP alanlarındaki gelişmelerle yakın gelecekte daha doğal diyaloglar oluşturması, müşterileri daha iyi anlayıp hizmet sunması bekleniyor. Yine makine öğrenmesindeki gelişmelerin pazarlama otomasyonu senaryolarında pazarlamacılara daha doğru hedeflemeler yapma, daha doğru kanal tercihlerine yönelme ve tam anlamıyla müşterilerin istediği hizmet ve ürünleri sunma yönünde faydalar sağlayacağı öngörülüyor. Benzer şekilde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin, pazarlamaya ürün ve hizmetleri daha iyi tanıtma, müşteri adayı  ve ekstra satış fırsatları oluşturma gibi detaylarda markalara destek vermesi de beklentiler arasında bulunuyor. Özellikle perakende sektöründe olduğu gibi fiziksel satış noktalarını e-ticaret mecrasıyla uyumlu çalıştırma ve bütünleşik bir deneyim yaratma ihtiyacı olan endüstriler, yeni pazarlama teknolojilerinden faydalanan öncüler olacak” dedi.  

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>