Snapchat, Google Cloud’a 5 yılda 2 milyar dolar harcayacak

0

Snapchat, halka arz süreci ile birlikte firma hakkında daha fazla detayı öğrenmemizi sağladı. Snap tarafından yapılan açıklamalarda firmanın en büyük iş ortaklarından birisinin Google olduğu belirtili.

Google Cloud sistemlerini kullanan Snapchat, uzun süreden beri Google ile bu konuda işbirliği içerisinde. Üstelik önümüzdeki beş yıl içinde arama devine 2 milyar dolar harcama yapılacağı da resmen duyuruldu. 5 yıllık süre için geçerli olan 2 milyar dolarlık ödeme, Snapchat’in sorunsuz bir şekilde hizmet vermesinde de oldukça önemli.

Zamandan Ve Masraftan Kurtarıyor

Snapchat tarafından yapılan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan dosyalardaki bilgiler pek çok kaynak tarafından paylaşılırken dosyalarda Google Cloud’un Snap için önemine de vurgu yapıldı. Google Cloud’tan ayrılmak Snapchat için zaman ve masraf yaratacak. Bu bakımdan boş yere zaman harcamamak ve daha ekonomik bir çözüm bulmak adına Google ve Snapchat arasındaki ilişkiler 5 yıl daha sürecek.

Risk Faktörü Olarak Görüldü

Snapchat için bu durum sorunsuz bir şekilde hizmet verilmesinde gerekli olsa da aynı zamanda bir risk içeriyor. Zira 5 yıllık süre için önemli planlamalar yapan ve halka arz edecek olan firma için olumsuz bir durum yaşanması, büyük bir zarar yaratabilir. Resmi açıklamalarda “Google Cloud ile önümüzdeki beş yıl içerisinde 2 milyar dolar harcama taahhüt ettik. Yazılım ve bilgisayar sistemlerimizi, alternatifi olmayan Google bilgisayar, depolama kapasitesi, bant genişliği ve diğer hizmetlerini kullanacak şekilde inşa ettik.” Denildi. Bu bakımdan Snapchat 5 yıllık süre içerisinde tüm sistemlerini Google Cloud’a göre ayarlamış durumda. Bu durum için görülen riskler ise şöyle;

  • Olası arızalarda kullanıcı, reklam geliri ve ortaklık kayıpları yaşanabilir.
  • Google Cloud hizmet düzeyi tatmin edici olmazsa, Snapchat ciddi bir prestij kaybedebilir.
  • Kısa süreli kesintiler yaşanması halinde dahi yüksek zararlar yaşanabilir.

Bu tip sorunlar bugüne kadar çok fazla gündeme gelmedi ve büyük zararlar yaşanmadı. Fakat halka arz öncesinde geleceğe yönelik önemli planlar yapan Snapchat’in tüm şirket detaylarını yansıtması ve olası risklere işaret etmesi de bugünün dikkat çeken detaylarından birisi oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>