Snapchat haritaları tacizcilerin işine mi yarayacak?

1

 Snapchat kısa süre önce, Harita özelliğini yayına açarak, tüm kullanıcılarının harita üzerinde aranabilecek şekilde, lokasyonlarını halka açık şekilde paylaşmaya başladı. Bu özellik ilk aşamada gençlerin çok hoşuna gitse de, Snap’in dikkatsizce uyguladığı bu yeni özellik, güvenlik endişelerini de beraberinde getirdi.

Snapchat’in harita özelliği sayesinde, bir snapchat kullanıcısının yaşadığı veya o anda bulunduğu adresi tespit etmek kolaylaşıyor. Bu da tacizcilerin veya saldırganların hatta ev soymak isteyen hırsızların işini son derece kolaylaştırıyor.

Öte yandan, Snap bu özelliğin opsiyonel olduğunu ve sadece isteyen kullanıcıların özelliği açtığını savunarak, sorumluluğun kullanıcılara ait olduğunun altını çiziyor. Ancak bu açıklama, çocuklarının online tacizciler tarafından gerçek dünyada da kolayca bulunmasından endişe eden aileleri rahatlatmıyor. ABD ve İngiltere’de bazı yerel yönetimler şimdiden aileleri uyararak, Snapchat’in bu özelliğini kapatmalarını tavsiye etmeye başladılar.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>