Snapchat işten çıkarmalara başladı

0

Evan Spiegel’in altın kumlu Kaliforniya plajlarında kurduğu ve çalışanların kumsala yayılarak çalıştığı şirketi Snap’te her yıll 500 milyon dolar zarara mal olan rüyanın sonuna gelinmiş gibi görünüyor.  20 milyar dolarlık piyasaya değerine rağmen kâra geçemeyen ve her yıl yarım milyar dolar zarar eden Snapchat, sonunda çalışanlarını işten çıkarmaya başladı.

Snap’in kurucusu ve CEO’su Evan Speigel, ilk olarak insan kaynakları departmanından 18 kişinin işine son verdi. 18 kişi ilk aşamada çok az bir sayı olarak görülebilir ancak bu çalışanların insan kaynakları departmanından olması, şirketin önümüzdeki dönemde diğer departmanlardan da çok sayıda insanı çıkarmaya hazırlandığının bir işareti kabul ediliyor zira, daha az çalışanla yola devam edecek Snap’in insan kaynakları departmanında da fazla çalışana ihtiyacı kalmayacak. 

Öte yandan, Evan Spiegel, çalışanlarına gönderdiği mektupta, harcamalarda önemli kısıtlamalar yapmak zorunda olduklarını ve 2018 yılında çok az insanı işe alacaklarını, mevcut kadroların daha sıkı çalışması gerektiğini vurgularken, departman şeflerinden de verimli çalışmayan personelle yollarını ayırmasını istedi. Kısaca söylemek gerekirse, Snap’in hissedarları artık zarar eden bir şirkete yatırım yapmaktan yorulmuş ve Spiegel’e baskıyı artırmış görünüyor.  2017’nin sonuna yaklaşırken, bu yıl içinde zarar açıklayacak olan Snap’in 2018’de ağır bir hissedar baskısı altında kalacağı ve Spiegel’den şirketi kara geçirmesi için zor kararlar vermesinin isteneceği anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>