Snapchat nasıl para kazanacak?

0

Son aldığı yatırımla toplam değeri 20 milyar dolara ulaşan ayrıca günlük aktif kullanıcı sayısı ile artık Twitter’dan daha büyük ve daha popüler bir sosyal ağ servisine dönüştüğünü kanıtlayan Snapchat’in nasıl para kazanacağı büyük bir merak konusu.

Henüz şirket ile değeri ile uyumlu bir gelir düzeyi yakalayamamış olan Snapchat’in, aynı Twitter örneğinde olduğu gibi, servise olan büyük ilgiyi paraya çevirememesi durumunda sonunun Twitter gibi olmasından endişe ediliyor. Ancak Snapchat’in kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel ise yatırımcıları memnun edecek gelir modelleri üzerinde çalışıyor. Buna göre, gelir modellerinden biri, kamera uygulamaları.

Son X-Man filminin kampanyasında olduğu gibi, Snapchat, film yapımcılarından reklam ücreti alırken kullanıcılarına filmle ilgili fotoğraf filtreleri sunacak. Böylece kullanıcılar kendilerini sevdikleri film karakterlerinden biriymiş gibi fotoğraflayabilecekler. Kullanıcılar ardından ilgili reklam uygulamasının içinden filme bilet alabilecek veya filmin oyuncaklarını/tişörtlerini, çay kupalarını sipariş verebilecekler. Elbette Snapchat bu satışlar üzerinden de komisyon alacak. Diğer bir gelir modeli ise, Facebook’un Messenger servisinde uygulamayı düşündüğü gibi, firmaların bot hesaplarının Snapchat üzerinden kullanıcılarla doğrudan iletişim kurması ve sipariş alması, şikayet dinlemesi vs gibi aksiyonlar.

Sosyal medya uygulamasının 2015 yılında reklam gelirlerinden elde ettiği rakam 50 milyon dolar. Bu rakam şirketin ayakta kalması için çok küçük. Ancak sosyal medya uygulaması 2016 için 250-350 milyon dolar arasında gelir bekliyor. 2017 öngörüsü ise 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arası gelir.

Facebook’un 1 milyar dolar gelir elde etmesi için altı yıl, Twitter’ın ise sekiz yıl geçmesi gerekmişti. Ancak piyasanın hızlı geliştiğini ve mobil/web reklam pazarının hızla büyüdüğünü göz önüne alınca Snapchat’in ilk milyar dolarına kavuşmasının daha erken olması sürpriz olmayacak. Yine de

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>