Snapchat video grafiği dudak uçuklatıyor

0

Bugünlerde “snap’lemiyorsanız” başınız dertte; bu gençler için de, onlara ulaşmaya çalışan markalar için de geçerli bir durum. Facebook video alanında sunduğu hizmet ve uygulamaları bir adım öteye taşımak için tüm gücüyle çalışırken, Snapchat video trafiğinde çok daha hızlı bir büyümeye kitlesinin gücüyle ulaşıyor.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce ShiftDelete.Net için bir ödüllü yarışma düzenleyip, kullanıcılardan video talep ettiğimizde katılım oranları nedeniyle başımız öne eğik dolaşırdık. Oysa şimdi devir video devri ve herhangi bir internet kullanıcısının video çekmesi için ucunda ödül olmasına bile gerek yok!

Snapchat için analiz ettiği verileri paylaşan SunTrust’tan Robert Peck tarafından ortaya çıkarılan karşılaştırma da bunun kanıtı. Nisan 2015’te Facebook’ta günde 4 milyar, Snapchat’te ise günde 2 milyar video izleniyordu. Aradan henüz bir yıl bile geçmeden, Ocak 2016 verilerine bakıldığında ise her iki platformun da günlük video izlenme istatistiklerinin 8 milyarda eşitlendiğini görüyoruz.

Snapchat video alanında Facebook’u ürkütüyor mu?

Bu durum Facebook’un sadece içerik için değil, ilgi için de mücadele vermesi gerektiğini gösteriyor. Teknoloji dünyasının yıllardır beklediği “Facebook katili” nihayet yüzünü göstermiş olabilir. Peck’e göre başta markalar ve ünlüler olmak üzere çoğu içerik üreticisi bu istatistiklere Fransız kalmayacak ve Snapchat için de video üretmeye başlayacaklar.

Ancak Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı avantajını ne kadar süre elinde bulunduracağı belirsiz. Mark Zuckerberg’in 2016 ilk çeyrek karnesinde 1.,04 milyar günlük kullanıcı görülüyor. Snapchat ise -mayıs ayından bu yana yüzde 50 artış görmesine karşın- henüz 150 milyon seviyesinde. Buna karşın internetin geleceği videoda diyorsak, başta gençler olmak üzere kullanıcıların videoyu nerede tüketmeye başladığı da açıkça görülüyor. Bakalım bu istatistikler önümüzdeki aylarda nasıl değişim gösterecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>