Techinside Google News
Techinside Google News

Snapchat’in para transfer atağı

Komik bir resim gönderme uygulaması olarak çıkan Snapchat, Square ile anlaşma yaparak para transferi servisine başlıyor. Akıllıca mı? Yoksa saçma mı?
- Advertisement -

Snapchat popüler mesajlaşma uygulamasına yeni bir özelliğin geleceğini açıkladı: Arkadaşlara para gönderebilme yeteneği. ‘Snapcash’, ödeme şirketi Square ile yaptığı ortaklık sayesinde insanlara banka kartı bilgilerini girme ve buradan direkt olarak arkadaşlarının banka hesaplarına gitmek üzere güvenli bir şekilde para transferi yapabilme seçeneği sunacak.

TechInside Analizi:  Dijital dünyada popüler olan uygulamalara sahip her şirketin gündeminde, bir şekilde, para transferlerine ve ödemelere aracı olmak yatıyor. Bu iş çok cazip zira milyonlarca kullanıcıyı kuruşlar ile çarptığınızda yıllık milyarlarca liralık ek gelir elde etmek gayet olası. Esas soru şu; komik veya mahrem! fotoğraf göndermek için tasarlanmış bir uygulamadan para göndermek kullanıcılar için ne kadar güvenli olabilir? Bu sorunun cevabını görmek için biraz bekleyeceğiz. Ancak gözden kaçırılmaması gereken şu ki işletmeler ve girişimciler için bireysel finans çözümleri çok büyük bir potansiyel sunacak.

Arkadaştan arkadaşa ödemeler ile Snapchat; PayPal ve Venmo’nun sahibi olan eBay’in, Gmail’e bu yılın başında ödeme özelliği getiren Google’ın ve yakın zamanda benzer bir özelliği sunma potansiyeli olan Facebook’un da dahil olduğu kalabalık bir alana giriyor. Snapchat’in mobil ödeme alanına girişi özellikle ilgi çekici. Geçtiğimiz sene CEO’su Evan Spiegel Facebook tarafından önerilen 3 milyar dolarlık teklifi reddettiğinde bazı kişiler uygulamanın sadece kaybolan özçekimleri göndermenin eğlenceli bir yolu olduğunu ve önemli gelir fırsatlarından yoksun olduğunu tahmin ediyorlardı. Şirket ise daha bu sene içinde reklam stratejisini açıkladı ve ilk reklamını Ekim ayında yayınladı.

snapchat

Snapchat’in açıklaması baz alındığında iki şirket arasında nasıl bir anlaşma olduğu belirli değil zira kullanıcılar servis için ücretlendirilecek gibi gözükmüyor. Snapcash muhtemelen Square’in bir sene önce çıkan kendi para gönderme servisi Square Cash’in üzerine inşa edildi. Square normalde kendi Square Register platformundan ödeme kabul eden şirket sahiplerinden ödeme başına yüzde 2,75 komisyon alıyor. Bir şirket kasasından ziyade dijital cüzdana daha çok benzeyen Square Cash’in kullanımı ise ücretsiz.

Square ve Snapchat ek olarak kullanıcıların finansal bilgilerinin mahremiyeti konusunda bazı soruların da üstesinden gelmek zorunda. Snapchat yakın zamanda Snapchat tarafından desteklenmeyen bir üçüncü parti uygulama tarafından ve kullanıcı fotoğraflarının ele geçirildiği bir hack saldırısından etkilendi ve bazı kullanıcılar hala şirkete kişisel bilgi vermek konusunda tedbirli davranıyor. Fakat Snapchat yaptığı açıklamasında “Square bu alanda çok fazla tecrübeye sahip ve takımlarımız Snapcash’in herkes için muhteşem bir deneyim olması için çok sıkı çalıştı.” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir