Softbank ABD’ye 50 milyar dolar yatıracak

1

Japonya’nın dev yatırım fonu Softbank, önümüzdeki birkaç sene içinde özellikle yapay zeka alanında yeni satın almalar planladıklarını ve bunun için 50 milyar dolar ayırdıklarını vurguladı. 

Fonun yöneticilerinden ve kurucularından olan Ron Fisher’in açıklamalarına göre Softbank ABD’de 50 bin yeni iş pozisyonu yaratacak şekilde, ülkenin her yerindeki şirketlere yatırım yapacak. Bu noktada Silikon Vadisi ile sınırlı olmadıklarının da altını çizen Fisher, Silikon Vadisi çevresinde yaşayan mühendislerin ve profesyonellerin, bu insanları işe almak isteyen şirketler için önemli olduğunu, büyük bir şirketin 2-3 bin kişiyi işe alırken Silikon Vadisi’nde yaşayan çok sayıda uzman sayesinde ayakta kalabildiğini ancak küçük startup’ların ülkenin her yerinde ayakta kalabildiğini hatırlattı.

Dolayısıyla, bölge hedefi gözetmeksizin yatırım yapmayı hedeflediklerini, bunun da ABD ekonomisi için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Fischer kendisinin de kısa süre satın aldıkları GSM operaötrü Sprint’in Kansas’ta bulunan merkezine sık sık gittiğini hatırlattı.

Softbank’ın elindeki nakit yatırım gücü 100 milyar doları geçiyor ve şirket 2016’da mobil cihaz işlemcilerinin teknolojisini geliştiren dev İngiliz şirketi ARM’ı 31 milyar dolara satın almasıyla gündeme gelmişti. Türkiye’de 3 yıldızlı bir sahil otelinde tatil yapan Softbank CEO’sunun 31 milyar dolarlık bu dev satın almaya dair son imzaları, otelin restoranında atması da medyanın gündemine taşınmıştı.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>