SoftBank, Boston Dynamics’i satın aldı

2

Google’ın 2013 yılında büyük umutlarla satın aldığı robot teknolojileri şirketi Boston Dynamics, Japonya’nın dev teknoloji fonu Softbank’ın oldu. 

ABD ordusu için geliştirdiği robotlarla ünlü olan Boston Dynamics, Google tarafından satın alındığında internet devi silah üretici konumuna düştüğü için büyük eleştiriler almıştı. DARPA ile sözleşmeleri olan Boston Dynamics özellikle askerlerin zor arazi koşullarında yüklerini taşımaya yardımcı olan robotları ile biliniyor.

Softbank ayrıca yine robot teknolojileri geliştiren Schaft’ı da Alphabet grubundan satın aldı. Schaft da, Tokyo merkezli bir robot şirketi. Schaft’ın odaklandığı nokta ise robotların insan hareketlerini taklit edebilmesi ve insanlar gibi hareket edebilmesi.

Japon teknoloji fonu Softbank’ın iki şirket için Alphabet’e ne kadar ödediği açıklanmadı ancak satın almanın milyarlarca dolar boyutunda olduğu tahmin ediliyor.

Alphabet grubunun ise elindeki güçlü yapay zeka teknolojisine rağmen robot donanımları geliştirmekten vazgeçmesi şaşkınlık yarattı.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>