SoftBank Hindistan için yatırım yapacak

0

SoftBank Hindistan

SoftBank Hindistan için yatırım yapma kararı alarak, oldukça stratejik bir adım attı. SoftBank Hindistan’da güneş enerjisi yatırımlarında bulunacak.

SoftBank Hindistan için 60-100 milyar dolar ayıracak

NHK tarafından yapılan bir habere göre, SoftBank Grup, güneş enerjisi yatırımları için Hindistan’a hazırlanıyor. SfotBank, Hindistan için 60-100 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımında bulunacak. Yapılacak olan yatırım panel üretimini değil, güneş enerjisi santralleri kurulumunu kapsıyor. Hindistan’da yükselişte olan bu sektörde, SfotBank güçlü bir firma olarak yer almayı hedefliyor.

Geçtiğimiz ay SoftBank, Hindistan’ın Karnataka eyaletinde 200 MW kapasiteli bir güneş enerjisi tesisi kurmuştu. Ayrıca Çin merkezli GCL System Integration Technology ile ortaklık kuran şirket, Hint güneş enerjisi üzerine bir girişim başlatmıştı. Bu girişim için 930 milyon dolarlık bir bütçe oluşturulmuştu.

SoftBank’ın bu şekilde bir yatırım yapmasının arkasındaki ana neden ise ülke başkanı Modi’nin yenilenebilir enerji politikası yürütüyor olması. Hindistan’daki 100 GWh’lik güneş enerjisi kapasitesinin 2022 yılına kadar 5 katına çıkarılması hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>