Softbank teknoloji pazarına 880 milyar dolarlık dev bütçeyle saldıracak

0

Japonya’nın dev GSM şirketi ve teknoloji yatırımcısı SoftBank, bugüne dek, dünyada dev teknoloji yatırımları yapmak, büyük teknoloji şirketlerini veya önemli patentleri satın almak için kullandığı 100 milyar dolarlık bütçesini 880 milyar dolara çıkartma kararı aldı.

100 milyar doalrlık bütçesiyle teknoloji dünyasının en önemli yatırımcıları arasında yer alan SoftBank, 1 trilyon dolara yaklaşacak yeni yatırım bütçesiyle, dünyadaki en büyük teknolojisi oyuncusu konumuna yükselebilir. SoftBank, ayrıca bu dev fonla Japonya’nın 70’ler ve 80’lerde sahip olduğu teknoloji liderliğinin önümüzdeki dönemde yeniden Japonya kontrolüne geçmesine de yardımcı olacak.

CEO’su Masayoshi Son’ın Türkiye’de üç yıldızlı otellerde tatil yapmayı sevmesiyle ve dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi ARM’ı satın aldığı 31 milyar dolarlık dev anlaşmayı Bodrum’da üç yıldızlı bir otelin restoranında imzalamasıyla 2016’da Türkiye gündeminde de geniş yer bulan Japon SoftBank, 880 milyar dolarlık fonu, Vision Fund 1, 2 3, ve 4 olarak dörde bölecek. Bu yeni fonlar her iki üç senede bir kurulacak ve toplamda 880 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak. Her Vision Fund, kendi içinde özerk bir yönetime sahip olacak ve kendi kaynaklarıyla yeni yatırım alanları tespit ederek çalışmalarını sürdürecek.

SoftBank mevcut 100 milyar dolarlık fonuyla şimdiden dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin ortağı veya sahibi konumunda bulunuyor. Bunların arasında Nvidia, ARM, Improbable, WeWork gibi şirketler ve Uber’in %20 hissesi de mevcut. Şirketin 880 milyar dolarlık fonla Facebook’un, Google’ın, Microsoft’un, Samsung’un veya Apple’ın çoğunluk hisselerini satın almak için teklif vermesi ise hiç şaşırtıcı olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>