Softbank’ın dev Uber ortaklığında imzalar atıldı

0

Uber net

Halka açılmak için hazırlık yapan Uber’in büyük ortakları kısa süre önce ellerindeki hisselerin bir bölümünü Japonya’nın dev teknoloji yatırım fonu Softbank’a satmayı kabul etmişti.

Yeni ortak Softbank

Softbank’ın yaptığı 6.7 milyar dolarlık teklifi kabul eden hissedarlar böylece şirketin %14’ünü Softbank’a devretmiş olacaklar. İki taraf arasındaki görüşmelerin tamamlandığı ve nihai imzaların atıldığı da basına yansıdı. Ancak şirket bu alışverişte Softbank’a büyük bir indirim yapmış oldu. Normalde piyasa değeri 70 milyar dolar hesaplanan araç paylaşım uygulaması, Softbank satışında hisse başına yaptığı indirimle şirketin toplam değeri 48 milyar dolarmış gibi alışverişi tamamladı.

İndirimli fiyatına rağmen sadece birkaç sene önce toplam değeri zar zor 1 milyar doları bulan şirketin 48 milyar dolar üzerinden değerlenmesi hissedarlar için büyük bir kazanç anlamına geliyor ve şirketin yeni CEO’su Dara Khosrowshahi ise Kalanick’ten devraldığı enkazın ardından bu satışla hissedarlara önemli bir gelir transfer etmiş oldu.

Dara Khosrowshahi’ni şimdiki hedefi ise şirketi 2019 yılında yüksek bir değerlendirmeyle halka açmak ve borsaya kota olmak. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>