Sokak lambaları şarj istasyonuna dönüyor

0

Sokak lambaları şarj

Almanya merkezli Ubitricity isimli bir girişimin liderliğinde yapılan çalışmayla sokak lamları şarj istasyonuna dönüştürülüyor. Sistem, İngiltere’de yaygın şekilde kullanılıyor.

Electric Avenue-W9: Sokak lambaları şarj istasyonu

Birçok ülkede artan elektrikli araç sayısıyla birlikte yeni elektrikli araç şarj istasyonları inşa etmek için girişimlerde bulunuyor. Genel olarak bu şarj istasyonlarının daha kullanışlı ve daha yaygın bir şekilde olması hedefleniyor.

Bunun için Almanya merkezli Ubitricity girişimiyle Siemens ortak bir çalışmaya imza attı. 2050 yılında sıfır karbon salınımı hedefleyen İngiltere, iki şirketin ortaklaşa geliştirdiği sokak lambalarını şarj istasyonuna dönüştüren sistemi kullanmaya başladı.

Sokak lambalarındaki altyapıyı kullanan bu sistem, araçların güvenli bir şekilde şarj olmasını sağlarken, ek bir altyapı ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.

Yapılan kurulum çalışmaları sonrasında Sutherland caddesi, Electric Avenue-W9 ismiyle anılmaya başlandı.

İngiltere’de elektrikli araçlara olan talep artıyor. Yapılan anketlerde otomobil kullanıcılarının yüzde 30’undan fazlası elektrikli veya hibrit araç almayı planladığını belirtiyor. Ancak yüzde 40’lık kesim ise bu araçlar için yeterli altyapı olmadığı görüşünde. İngiltere kuracağı bu şarj istasyonları ile bu algıyı yok etmeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>