[Son dakika] Apple’da önemli ayrılık: Jony Ive şirketten ayrılıyor

0

“Apple’ı Apple yapan tasarımcı” olarak bilinen Jony Ive ayrılıyor

Apple Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sir Jony Ive, Apple’dan ayrılacağını açıkladı. Apple’ın internet sitesinde yayımlanan habere göre, Jony Ive bu yıl sonunda şirketteki görevini bırakıyor.

Açıklamada, Ive’ın gelecekle ilgili planları aktarılıyor ve kendi firmasını kuracağı ifade ediliyor. Ive bu şirkette kendi projeleriyle ilgilenecek ve Apple da en büyük müşterileri arasında olacak. Öte yandan, Ive’ın kuracağı şirketin adı henüz bilinmiyor.

Ive: Apple’ı ayağı kaldıran tasarımcı

Jony Ive’ın Apple’dan ayrılmasına ilişkin bir değerlendirme yapan Apple CEO’su Tim Cook, “Jony Ive tasarım dünyasında önemli bir isim ve kendisi Apple’ın ayağı kalkmasındaki rolünü görmezden gelemeyiz. iMac’ten iPhone’a ve oradan da Apple Park ‘a uzanan dönemde çalışmalarını görüyoruz” dedi. Tim Cook, Apple olarak Ive’ın yeteneğinden faydalanmaya devam edeceklerini  sözlerine ekledi.

Ive’ın ayrılmasıyla Apple’ın organizasyon şeması da değişti. Yeni görev dağılımında Endüstriyel Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Evans Hankey ve İnsan Makine Arayüzü Bölümü Başkan Yardımcısı Alan Dye, bundan sonra Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Williams’a bağlı çalışacak. Ive da Apple’dan ayrılmasına dair bir açıklama yaptı ve şunları söyledi: “Neredeyse 30 yıl ve sayısız projeden sonra, Apple’da eşi olmayan bir tasarım ekibi, süreci ve kültürü oluşturmak için yaptığımız uzun süren çalışmalardan dolayı gurur duyuyorum. Bugün bu ekip Apple’ın tarihinin herhangi bir noktasında olduğundan daha güçlü, daha canlı ve daha yetenekli.”

Ive 5 binden fazla patentin sahibi

Sir Jony Ive 1996’dan bu yana Apple’ın tasarım ekibini yönetiyordu. 27 Şubat 1967 Londra doğumlu olan Ive, Newcastle Polytechnic’te Sanat ve Tasarım Bölümü’den mezun oldu. Apple’ın sitesindeki bilgiye göre, Ive’ın 5 binden fazla patenti bulunuyor. Ive’ın Apple’daki tasarımları arasında 1998’de firmanın ayağa kalkmasını sağlayan iMac’ten iPhone’a, iPod’dan Apple Store’lara değişen ürün ve çözümler yer alıyor. Ive’ın  2012’de “Sir” unvanına layık görüldüğünü not edelim.

[Güncelleme]  Yukarıda Jony Ive’ın kuracağı firmanın adının belli olmadığını yazmıştık. Farklı kaynaklarda gördüğümüz haberlere göre, Ive’ın kuracağı firmanın adı belli oldu: LoveFrom. Jony Ive, şirkette önemli tasarımcılardan Marc Newson ile çalışacak. Newson 1963’te Avustralya’da doğdu ve Apple, Louis Vuitton, Montblanc, Hermès, Nike, Hennessy, Dom Pérignon, Jaeger-LeCoultre ve Beretta gibi şirketlerle çalıştı. 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>