‘Sonraki büyük şey’i Tesla mı icat edecek?

1

Silikon Vadisi uzun zamandır ‘Sonraki büyük şey’in ne olacağını ve kim tarafından icat edileceğini tartışıyor. Steve Jobs’ın piyasaya sürdüğü iPhone ve iPad’lerden sonra henüz o ünlü “sonraki büyük şey” ortaya çıkmış değil. Sanal gerçeklik gözlükleri ve akıllı saatler küçük bir umut doğursa da onlar da sonraki büyük şey olmayı başaramadı.

Şimdi, Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, sonraki büyük şeyi Apple’ın değil, Tesla’nın icat edeceğini düşünüyor. Bir röportaj sırasında, Elon Musk’ın çok başarılı bir yönetici olduğunun altını çizen Wozniak, elktrikli otomobilleri bir arzu nesnesine döndürmeyi başaran Musk’ın, sonraki büyük şeyi de icat edeceğini düşündüğünün altını çizdi.

Bir ürünün başarılı olması için, yaratıcısının ihtiyaçlarına ve keyfine de hitap etmesi gerektiğini vurgulayan Wozniak, Tesla’nın ilk otomobili Model S’in böyle bir araç olduğunu hatırlattı: “Musk Model S’i kendi hayatı için tasarlamıştı. Onun ihtiyacı olan bir otomobildi. Elegant, lüks, sessiz, elektrikli…” 

Elon Musk’ın benzer bir yaklaşımla eninde sonunda “sonraki büyük şeyi” de yaratacağına inandığını dile getiren Wozniak, Apple’ın ise artık bunu yapabilecek vizyona sahip olmadığını vurgulayarak, kurucusu olduğu şirkete inancını kaybettiğini düşündürdü.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.