Sony duygusal robotlar geliştirecek

0

Japon elektronik devi Sony’nin CEO’su Kazuo Hirai’nin açıklamalarına göre, Sony sahibi ile duygusal bağ kuracak yeni nesil robotların geliştirilmesi için çalışmalara başladı.

Gelişmiş bir yapay zekaya ve elbette alışılmışın dışında hassas ve esnek donanıma sahip olacak robotlar, aynı köpeklerde olduğu gibi, sahibini tanıyacak, sevecek ve onuna duygusal bağ kuracak. Bu yeni girişim, robotların soğuk ve mekanik makineler olarak görüldüğü dönemi de kapatacak. Özellikle Japonya’da dijital nesnelerle duygusal ilişkiler kurmak çok sık görüldüğü için Sony’nin Japonya içinde bu robotlardan çok sayıda satması bekleniyor.

Daha önce bazı Japonlar, oyuncak olarak satılan AIBO robot köpekleri bozulup kullanılmaz hale geldiğinde köpek için cenaze törenleri düzenlemeleriyle medya gündemine taşınmıştı. Şimdi şirketin yeni duygusal robotunun çok daha büyük ilgi göreceği ve özellikle evinde yalnız yaşayan Japonların bu duygusal robotları satın almak için sıraya girebilecekleri düşünülüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>