Sony Mobile, ABD’den çıkıyor

0

Sony Mobile, 880 milyon dolar zarar sonucu bu kararı verdi

Sony Mobile, ABD pazarından çıkacağını açıkladı. Sony  bu kararı Mart ayı sonunda duyurduğu 2019 1Ç malî sonuçlarının ardından aldı. Sonuçlara göre, Sony, akıllı telefon işinden 879,5 milyon dolar (97,1 milyar Japon Yeni) zarar etmiş durumda.

Akıllı telefonlar eğlence için önemli

Sony bu zararı göz önüne göz aldı ve ABD’deki akıllı telefon işinden çıkma kararı aldı. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, “Akıllı telefonları eğlence için donanım ve donanım markamızı sürdürülebilir kılmak için gerekli bir bileşen olarak görüyoruz” dedi. Kenichiro Yoshida günümüzde gençlerin artık TV seyretmediklerini ve bunun için akıllı telefonu tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Listede başka pazarlar da var

Sony bu kararı geçtiğimiz hafta düzenlediği kurumsal  strateji toplantısının ardından aldı.  Şirketin toplantıdan çıkan diğer kararları arasında Güneydoğu Asya, Güney Asya, Ortadoğu, Okyanusya, Afrika ve Güney Amerika pazarlarından da çıkmak yer alıyor. Sony Mobile buna karşılık daha başarılı olduğu Japonya, Tayvan, Hong Kong ve Avrupa gibi pazarlara yoğunlaşacak.

Geçen yıl 6,5 milyon akıllı telefon sattı

Sony’nin Ericsson’la mobil telefon işine girmesi 2001 yılına dayanıyor. O dönem, iki şirket birleşme anlaşması imzaladı ve Sony, Ekim 2011’de Ericsson’un telefon işini tamamen satın aldı. Sony bunun için 1,47 milyar dolar ödedi. 2018 4Ç sonuçlarına göre, Sony Mobile geçen yıl 6,5 milyon akıllı telefon sattı ve dünyada binde 46 pazar payına sahip görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>