Techinside Google News
Techinside Google News

Sony’den bir yılda iki amiral gemisi!

Sony Xperia Z3 model akıllı telefonunu tanıttı. Bu yıl başında ise Xperia Z2 pazara sunulmuştu. Bir yıl içinde iki amiral gemisi ne kadar mantıklı?
- Advertisement -

Sony Mobile, 3 Eylül’de Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilen IFA 2014’te yeni amiral gemisi Sony Xperia Z3’ü tanıttı. Sony dünyanın ilk ve tek PS4 Remote Play (uzaktan PS4 erişim) özellikli akıllı telefonu Sony Xperia Z3 oldu.

PS4 Remote Play özelliği sayesinde Xperia Z3 ya da Xperia Z3 Compact kullanıcıları, ev içinde aynı Wi-Fi ile PS4’lerine bağlanabilıyor ve oyunlarını oynamaya devam edebiliyor. TV kullanım halindeyken ise DUALSHOCK4 Wireless Controller ile PS4’e bağlanabiliniyor. Kullanıcılar, Xperia Z3 veya Xperia Z3 Compact’ı PS4’ün ikinci ekranı gibi kullanabilir.

Sony_Xperia_Z3_PS4

Yeni Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact 2 gün süren uzun pil ömürleriyle de kullanıcılarını yarı yolda bırakmama iddiasına sahip.

Bir yılda neden iki amiral gemisi?

Hatırlanacağı gibi bu yıl başında Xperia z2’yi tanıtan Sony’nin aynı yıl içinde neden ikinci bir amiral gemisi modeli tanıttığı sorusu akla geliyor. Eğer yeni eğilim bu yönde olacaksa artık pek çok küresel markadan yılda bir değil iki amiral gemisi model görmeye başlayabiliriz. Bu durumun pazarda yaratacağı etkiyi şimdiden tahmin etmek güç ancak yükselen Ar-Ge ve operasyonel süreçlerin maliyetleri Sony gibi firmaların üstünde bir maliyet baskısı yaratabilir. Öte yandan bir önceki modelin 6 ay içinde fiyat kırılması yaşaması, 2.000 TL üstünde bedel ödeyerek bu telefonları satın alan kişiler için bir hayal kırıklığı oluşturabilir.

Madalyonun diğer tarafında ise Sony’nin bu stratejisini, pazara geçen sene sunduğu ve şu anda küresel anlamda konsol satışlarında lider olduğu, PlayStation 4 için destekleyici bir taktik olarak yorumlayabiliriz. Ancak bu düşük bir ihtimal. Pazarın tepkisini ve bu stratejinin başarısını ise zaman gösterecek.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Sanılanın aksine mobil pazarın alım sürecinin hızlanması yada başka boyutuyla ürünlerin vagonları birbirine zorlar sunumu firmalar için olumsuz bir tablo yaratmamalı. Çünkü bugüne değin son kullanıcı alımlarının sene boyuna uzaması devlerin şerzenişine sebep oluyordu. Alımların hızlanması ve zaman ranjının düşmesi, her nedense firma çalışanlarını mutlu ediyor olmalı. Zira pek ünlü ceolarının aforizmalarında dünya alım gücünün genek açılardan teknolojiyi finanse edemediği, onun gerisinden gelindiğinin (ekonomik) savunulduğuna şahit oluyoruz.

    Vakti zamanında Sony Ericsson pazarlama müdürlerinden biri 2009’da dünyanın daha mobilleşmesi gerektiğini, HP’den Patricia Dunn, Microsoft’tan Gates sırasıyla daha çok notebook ve Windows satılmasını salık vermiş, son olarak Sony başkanı Hirai 2012’de Sony’nin son durağının ‘tüm mobilitede hegamonya’ olarak belirtmişti.

    Bugün yüzdelere bakıldığında Google’ın hegamonyası görülüyor. Oysa dev muhaliflerine göre bu geçici bir durum ve kendileri gibi bir geçmiş sabıkasının olmayışı geleceğin Google’a ait olmadığını imliyor. Bu geniş çerçeveden şu demek: Rekabet sürecek. Alım ranjı 6 veya 2 aya düşse de..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir