Sophia robot, BM’de yapay zekayı savundu

0

Bir robot size yapay zekanın dünyayı kurtarmaya yardım edeceğini söylediğinde ne hissederdiniz? Birleşmiş Milletler’de “Her Şeyin Geleceği: hızlı teknolojik değişim çağındaki sürdürülebilir kalkınma” konulu çalışmaya Sophia isimli robot damga vurdu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina J. Mohammed Sophia’ya dünyanın birçok yerinde teknolojiye erişim eksikliği hakkında bir robotun neler yapılabileceğini sordu. Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, William Gibson’ın ünlü bir satırını aktarmaya ve yapay zekanın kaynakları daha geniş bir şekilde dağıtmanın yollarını bularak, erişim farklılıklarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Sosyal robotların sınırlarını zorlamak için tasarlanan Sophia, insan makine etkileşimine yönelik en belirgin örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Açılış konuşmasında Mohammed, teknolojik ilerlemenin iyi yönetilmemesi durumunda mevcut eşitsizliklerin artmasına neden olacağı konusunda uyarıda bulundu. Mohammed: “Teknoloji toplumlarımız üzerindeki etkisi, makineler tarafından değil, insanların eylemleri ile belirlenmelidir” dedi.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qNoTjrgMUcs]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>