Sosyal medya alışkanlıkları yaşı belli ediyor

0

Sosyal medya servisleri için, reklam verenlerin ilgisi büyük önem taşıyor. Bu ilgiyi sıcak tutabilmek içinse, kullanıcıların doğru hedeflenmesi gerekiyor. Çoğu kullanıcı sosyal medya servislerine kendileri hakkında tam anlamıyla doğru bilgileri vermeyebiliyorlar. Bu yüzden, 100 bin dolarlık otomobil satan bir firmanın reklamı 15 yaşındaki çocukların Facebook hesabında görünebiliyor ve firma bu görünme için ücret ödemek zorunda kalıyor. Ya da tamamen ergenleri hedefleyen bir rock festivalinin reklamları, 50+ yaşındaki kullanıcıların önüne çıkabiliyor.

Bu tür yanlış hedeflemeleri ortadan kaldırmak isteyen araştırmacılar şimdi sosyal medyadaki davranış alışkanlıklarını analiz ederek bir kullanıcının yaşını tespit edebileceklerini gösterdiler. Buna göre, örneğin fotoğraflarını sık sık silip yenisini yüklemek gibi bir davranış, kullanıcının 15-25 yaş aralığında olduğunu gösteren önemli bir ipucu, çünkü beğenilmek ve eş bulmak isteyen genç kullanıcılar sosyal medya hesaplarını bir vitrin gibi kullanıyorlar ve az like alan fotoğraflarını düzenli şekilde silerek, sürekli çok beğeniliyormuş izlenimi yaratmak isteyebiliyorlar. Öte yandan, daha ileri yaştaki kullanıcıların beğendikleri sayfalar, ilgilendikleri konular, okudukları haberler, fotoğraf yükleme alışkanlıkları, gençlerden farklılık gösteriyor.

Tüm bu işaretleri analiz ederek kullanıcıların sosyal medya servisine beyan ettiği yaşın ötesinde, gerçek yaşını tespit edebilen araştırmacılar bu bilgilerin reklam verenler için çok değerli olduğunun da altını çiziyorlar. Bu analizleri kullanacak olan şirketlerin ise, Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter gibi mecralarda, kullanıcıların karşısına daha isabetleri reklamlar çıkarabilmesi mümkün olacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>