Sosyal medya bağımlısı mısınız?

0

Sosyal medya bağımlısı mısınız? Bu sorunun yanıtını arayan çok sayıda çalışma yapıldı. Bu haberimize konu olan durum ise sosyal medyada geçirdiğimiz süre yerine sayılara bakıyor.

Sosyal medya bağımlısı mısınız?

Sosyal medya bağımlısı mısınız? Kaç sosyal medya hesabınız var?

Şu ana kadar kullanıma sunulan, aktif kalan veya kalmayan çok sayıda sosyal ağ hayatımıza girip çıktı. Global Web Index tarafından yapılan bir araştırma ise insanların kullandığı sosyal medya sayısını ortaya koyuyor.  16-64 yaş arasında 40 ülkede yapılan ve yaklaşık 90 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre insanların ortalama 7.6 sosyal medya hesabı var. %98 oranın bir kitlenin ise en az 1 tane sosyal medya hesabı olduğu ortaya çıktı.

Uzaya heykel dikilecek

Özellikle genç kitlenin yoğun kullandığı sosyal medyalar, 16-34 yaş arasında 8.7 seviyesinde. 55-64 yaş grubunda ise ortalama 4.6 aktif sosyal medya hesabı kullanılıyor.

Araştırmanın bir diğer sonucu da kullanıcı adı oldu. 16-27 yaş grubu gerçek isim yerine lakap kullanmayı tercih ederken, 27-64 arası ise gerçek isim tercih ediyor.

Snapchat’te bir ayrılık daha!

Birden fazla hesap kullanımı, diğer adıyla multi-networking için iki önemli etkenin olduğu ifade ediliyor. Bunlardan ilki, platform tercihlerinin genişlemesi, ikinci sebep ise ihtiyaca direkt olarak ulaşma amacı. İnsanlar Instagram hesabı ile fotoğraf paylaşımı yaparken, LinkedIn sitesini ise profesyonel amaçlarda kullanmak için açıyor.

Sosyal medya ağlarının aktif kullanımında mobil internet kullanımının da büyük etkisi var. İnternet kullanımının bilgisayarlardan cep telefonlarına yönelmesi ile tek cihazdan kullanım da arttı ancak çoklu cihazın üstünlüğü sürüyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, sosyal medya kullanımı ortalam 5.7 hesap ile çoklu cihazın gerisinde kalıyor.

Mobil cihaz üzerinden en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları ise Facebook ve WhatsApp olarak açıklandı.

Sosyal medyada ne kadar vakit harcıyoruz?

Yapılan araştırmanın bir diğer noktası ise sosyal medyalarda harcanan süre. Araştırma sonuçlarına göre gün içinde ortalama 2 saat 15 dakika gibi bir süreyi sosyal medya ağlarında harcıyoruz. Facebook kullanımı en çok kullanılan ağ olmaya devam ederken, Facebook Messenger ve WhatsApp %50’nin üzerinde kullanıma sahip. YouTube ise açık ara önde.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>