Sosyal medya klasik borsa sistemini çökertti mi?

0

ABD’de Reddit üzerinden organize olan milyonlarca küçük yatırımcının büyük borsa yatırımcılarının açığa satış yaparak fiyatını düşürdüğü GameStop hisselerinin fiyatlarını aşırı yükseltmesi, ABD’de Kongre’nin gündemine geliyor.

Sosyal medya dev fonları yendi

ABD’nin sermaye piyasaları kurulu SEC’in de dahil olacağı tartışmada, sosyal medya çağında klasik sermaye piyasası kurallarının güvenli ve geçerli olmayacağına dair görüşlerin öne çıkacağı düşünülüyor. Bu tartışmaların ardından SEC’in ABD’de açığa satış işlemlerini süresiz olarak durdurması da mümkün olabilir. Zira hisseleri açığa satan dev borsa fonları, Reddit kullanıcılarının 10-20 kat yükselttiği hisseleri şimdi aşırı büyük bir zararla geri almak zorunda. Fonların zararının on milyar dolarlar seviyesine ulaştığı tahmin ediliyor.

Bu yaşanan örnek üzerinden, SEC’in ABD borsalarının işleyişi konusunda yeni kuralları devreye alması gerekecek. Ayrıca tüm dünya borsalarında da açığa satış gibi manipülasyon için kullanılabilecek işlemlerin artık yasaklanması bekleniyor.

Tükiye’de de SPK, Pandemi nedeniyle yaşanan krizin hemen ardından açığa satış işlemlerini durdurmuştu.

GameStop, ABD’de yüzlerce mağazası bulunan bir video oyun/eğlence zinciri olarak 80’li yıllardan beri büyük cirolar yapan bir şirket olarak tanınıyordu. Ancak dijital alışverişin yoğunlaşmasıyla GameStop’un iflas etmesi bekleniyordu.

Öte yandan konsol oyuncularının ihtiaç duydukları oyun ve donanımlar için hala fiziksel olarak alışverişe ihtiyaç duyması nedeniyle GameStop’un satışları hayatta kalmasına yeterli geliyordu.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>