Sosyal medya vergisi uygulanacak

0

Sosyal medya vergisi

Uganda’da bir ilk olarak sosyal medya vergisi gündeme geldi. Sosyal medya vergisi kullanıcı başına hesaplanacak ve yürürlüğe girecek.

Sosyal medya vergisi ne kadar olacak?

Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija, sosyal medya kullanıcılarına yönelik vergilendirme yapılacağını duyurdu. 23.6 milyon cep telefonunun kullanıldığı Uganda’da, bu vergilendirme ile birlikte ülke gelirinin artması hedefleniyor. Her kullanıcı için alınacak verginin yaklaşık 0,027 dolar olduğu belirtiliyor.

WhatsApp, Viber, Twitter ve Skype gibi hizmetlerin vergiye dahil olacağı vurgulanıyor. Uganda Hükümeti, elektrik hizmetleri ve ülke güvenliği için maddi kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ve alınacak bu verginin ihtiyaçlar için bir çözüm olabileceğini belirtti. Ancak kurulu bu uygulamaların nasıl takip edileceğine dair henüz bir bilgi verilmedi.

Bu kararın arkasında politik nedenlerin de olduğu iddia ediliyor. Sosyal medya kullanımında caydırıcı bir profil çizmeye çalışan Uganda, geçtiğimiz seçimlerde sosyal medya kullanımına yasak getirmişti.

Bu kararın uygulamaya alınması sonrasında, başka ülkeler de vergilendirmeye gidebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>