Sosyal medyada bebek fotoğraflarına hapis cezası geliyor

0

İnternette çok yakında yeni bir tartışma başlayabilir. Fransız devleti, ebeveynlerin sosyal medyada sürekli bebekleriyle/çocuklarıyla çekilmiş fotoğrafların çocuk haklarına aykırı durumlar oluşturabileceği endişesiyle aileleri uyardı. Üstelik konu bu kadarla da sınırlı değil, Fransa sosyal medyadaki bu “bebeğimiz ve biz” temalı fotoğrafları yasaklayabilecek veya sınırlandırabilecek bri yasa üzerinde çalışıyor.

Bu tartışma ilk başta kulağa bir şaka gibi yankıyor olabilir ama değil. Fransa, ailelerin çocuklarını “utandırıcı” durumlara sokabilen fotoğraflar yayınlamaları halinde, çocukların ileride bu fotoğraflardan şikayetçi olabileceğini ve anne/babaların hapis cezası alabileceği konusunda çok ciddi.

Çocukların uygunsuz durumda (bebek beziyle, çıplak, komik pozlar verdirilmiş şekilde) resmedilmesinin sosyal medya ve internet çağında insanların ömür boyu peşini bırakmayacak izler olabileceği konusunda uyarıda bulunan devlet yetkilileri, bu tür fotoğrafların bazı hallede çok ileri düzeye gidebildiğini ve bazı anne babaların çocuklarıyla ileri derecede prodüksiyona varan teatral sahneler yarattıklarını ancak bu sahnelerde hem çocukların kabiliyetleri ve yetenekleri ötesinde roller yapmaya zorlandıkları için rahatsız olabilecekleri hem de ileride utanacakları karelerin ortaya çıkabileceği konusunda endişeliler. Fransa da hazırlanan yeni bir yasa, bu tür fotoğrafların ileride çocuk tarafından dava konusu yapılması halinde anne-babaların 45 bin euro’ya kadar ceza ödemesini öngörüyor. Ayrıca anne-babaların bazı şartlar altında hapis cezası alması da mümkün olacak.

Bu yasanın yakın zamanda diğer ülkelerde de kabul görmesi ihtimal dahilinde görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>