Sosyal medyada sahte haberlere karşı yapay zeka önlemi

0

Sosyal medyadan yayılan sahte haberler herkesin gündemindeyken, bu sorunla nasıl başa çıkılacağına dair çözüm önerileri de ardı ardına geliyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacı bilim insanları şimdi sahte haberleri ayıklayabilecek bir yapay zeka rutini üzerinde çalışıyor. Üniversiteden yapılan açıklamada, yapay zekanın ilk testlerde olumlu sonuçlar verdiğinin de altı çizildi.

Sahte Haberler Yarışması

ABD Başkanlık seçimlerinden hemen sonra açılan ve sahte haberleri tespit etmeye yarayan bir araç geliştirme hedefi koyan “Sahte Haberler Yarışması”na da katılacak olan yapay zekanın, bu konuda iddialı olduğu anlaşılıyor. Yarışmaya şimdiye kadar 200 takım ve 300 farklı kişi, farklı çözümlerle katıldı.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geliştirilen yapay zeka ise bir haberi, güvenilir haber kaynaklarındaki benzer haberlerle karşılaştırarak ne kadar doğru veya ne kadar saptırılmış olduğuna dair bir rapor veriyor.

Yine de, güvenilir haber kaynaklarının da sahte bir haber tarafından aldatılmış olması halinde, yapay zeka tarafından yanlışlıkla “doğuluğuna onay” verilecek bir haberin çok daha yıkıcı bir etkisinin olabileceğini unutmamak gerekiyor. Diğer bir deyişle, haberlerin doğruluğunu onaylayacak akıl mekanizma yine güvenilir medya kuruluşlarında çalışan insan gazeteciler olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>