Sosyal medyada siyasi reklam yayınlanmalı mı?

0

Sosyal medyada siyasi reklam

Kullanıcıların gün içinde büyük bir zamanını harcadığı sosyal medyada siyasi reklam yayınlanmalı mı sorusuna, platformlar farklı yanıtlar veriyor. Facebook ve Instagram, siyasi reklam sunmaya devam etmeye karar verdi.

Sosyal medyada siyasi reklam karmaşası

Geçtiğimiz ABD siyesi seçimlerinde, Facebook’un reklam politikası büyük tartışmalara neden olmuş. Yalan haberlerin ve reklamların yayınlanmasına izin verildiği belirtilmiş ve Facebook’un seçim sonuçlarına etki ettiği iddia etmişti.

Twitter CEO’su Jack Dorsey geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada, Twitter’ın siyasi reklamlara asla izin vermeyeceğini duyurmuştu. Facebook CEO’su Zuckerberg ise Jack’in tam tersini düşünmeye devam ediyor.

Alınan yeni kararla, Facebook ve Instagram’da siyasi reklamların yayınlanmasına izin verileceği duyuruldu. Ayrıca kullanıcılara reklam kütüphanesinin açılacağı, ve reklamların ne kadar ilgi gördüğüne yönelik istatistiklerin paylaşılacağı da belirtildi.

ABD seçimlerine kısa bir süre kala alınan bu kararın, seçim sonuçlarına etki etme gibi iddialara karışıp karışmayacağı şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>