Sosyal medyada yayın kalitesi düşüyor

0

Sosyal medyada yayın kalitesi

Netflix ve YouTube ile başlayan yayın kalitesi düşürme stratejisi diğer platformlara da sıçradı. Alınan kararla sosyal medyada yayın kalitesi düşürme çalışmaları devam ediyor.

Sosyal medyada yayın kalitesi düşürülecek

Avrupa Birliği Komsiyonu, geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle insanların evlerinde vakit geçirdiklerini, mevcut internet altyapısının bu durumdan zorlandığını duyurmuştu. Bu nedenle yayıncı platformlara yayın kalitelerini düşürmelerine yönelik çağrıda bulunulmuştu.

Bu konuda ilk hamle ise Netflix ve YouTube’dan gelmişti. İki platformdan yayın kalitesini SD’ye düşürerek bu konuda destek olmuştu. Son olarak ise bu platformlar arasında Facebook ve Instagram da katıldı.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 2.3 milyarı bulan Facebook’ta paylaşılan videolar ve  hikayeler, çok yoğun bir trafiğe neden oluyor. Benzer şekilde Instagram’da yapılan yüksek kaliteli yayınlar da internet altyapısını doğrudan olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu nedenle Facebook ve Instagram platformları da AB Komisyonu tarafından yapılan çağrıya uyarak yayın kalitelerini düşürmeye karar vermiş durumda.

Facebook ve Instagram’ın Avrupa’daki günlük aktif kullanıcı sayısının ise 300 milyon civarı olduğu belirtiliyor. Bu platformlarda video yayın kalitesinin düşürülmesiyle, internet altyapısı için önemli bir destek sağlanmış olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>