SoundCloud nasıl ayakta kalacak?

1

SoundCloud

SoundCloud, geçtiğimiz hafta 173 çalışanının işine son vereceğini ve bununla birlikte San Francisco ve Londra‘daki ofislerini de kapatacağını açıklamıştı. 

Bu gelişmeler, akıllara “SoundCloud için sona mı geliniyor?” sorusunu getirse de, şirketin CEO‘su Alex Ljung‘a göre servis emin adımlarla yolculuğuna devam edecek.

SoundCloud yoluna nasıl devam edecek?

Şirkette yaşanan son gelişmeler için bir açıklama yapan Ljung, “Geçtiğimiz hafta çalışanlarımızla yolları ayırmak gibi oldukça zor kararlar vermemiz gerekti. Ancak bunu, şirketin güçlü ve bağımsız olarak kalması için yaptık” sözlerine yer verdi. 

Son yıllarda Spotify ve Apple Music gibi dijital müzik servislerinin popülerleşmesinin ardından SoundCloud‘un biraz gözden düştüğünü düşünmek mümkün. Ancak servis, Spotify ve Apple Music gibi oluşumlardan çok daha farklı bir yapıya da hizmet ediyor.

SoundCloud sayesinde henüz tanınmamış, profesyonel olarak müzik endüstrisinde bulunmayan birçok kişi, eserlerini binlerce kişiye ulaştırabiliyor. Ayrıca yepyeni isimler keşfet isteyen müzik severler de, bu durumdan faydalanıyor. Haliyle servisin bu yanı, kendini diğer oluşumlardan farklı kılıyor.

Satılması mümkün mü?

Tüm bu özgün yapıya rağmen şirketin para kazanma konusunda zorluk çektiği aşikâr. Bu durum da “acaba satılabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor ki, şirketin 2014 yılında 700 milyon dolarlık bir değeri olduğunu unutmamak gerek.

Daha önce Twitter ve Spotify ile bazı satın alım görüşmeleri yapan şirket, bu görüşmelerden herhangi bir sonuç alamamıştı. Şirketin CEO‘su Ljung‘ın açıklamalarını baz alırsak, böyle bir satın alım yakın gelecekte gerçekleşmeyecek ve şirket yoluna bağımsız olarak devam edecek. Tabii ki son işten çıkarmaları düşünürsek, -küçülmüş- olarak.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>