SpaceX yeni Starship gemisini de kaybetti

0

Elon Musk’un uzay gemisi geliştiren şirketi SpaceX, Ay’a ve Mars’a insanlı yolculuk yapabilecek ve dikey iniş yapabilecek, gökdelen boyutlarındaki dev uzay gemisi Starship’i geliştirme çalışmalarında 4. prototipini de patlattı.

Bu gemi de patladı

Kalkış ve iniş testlerinde, kısa süre önce ilk defa koca uzay gemisini infilak etmeden dik şekilde indirmeyi başaran SpaceX ne yazık ki bu başarısına devam edemedi.

11 numaralı prototip SN11, kalkıştan 6 dakika sonra atmosferin üst tabakalarında iniş için manevra yaparken kontrolden çıktı. İnfilak eden uzay gemisinin parçaları ise iniş alanına düştü.

SpaceX, kaza hakkında inceleme yaptıktan sonra daha detaylı bir açıklama yapacağını duyurdu. Bu testlerin, yüzlerce kez sorunsuz ve kazasız tamamlanmadan Musk’un Ay’a veya Mars’a insan taşıması mümkün görünmüyor. Dolayısıyla, dev uzay gemisi Starship’in önünce hala çok uzun bir yol var. Geminin her testinin ise milyonlarca dolara mal olduğunu unutmamak gerekiyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>