SpaceX aya robot indirdi

0

Sovyetler Birliği döneminde sona eren Ay yarışı yeniden başlamış olabilir mi?

Dört ülke şu anda Ay’da

ABD’nin ayda nükleer bomba patlatmasının ardından Çin, Rusya ve Japonya Ay’a robotlar göndermişken şimdi de İsrail’in robotu Ay’a ulaştı.

Elon Musk’ın SpaceX şirketi ile Ay’a gönderilen İsrail robotu, Ay yüzeyine inmek üzere Ay’ın etrafında dönmeye başladı. Eğer başarılı bir şekilde Ay yüzeyine inebilirse, kar amacı gütmeyen bilimsel bir vakıf olan SpaceIL için analizler yapacak.

İsrail’in robotu Beresheet, daha önce NASA’nın Ay robotları yarışmasında finale kalmıştı. Robot Nisan ayına kadar yörüngede yavaşlayarak dönüşüne devam edecek ve ardından alçalarak Ay yüzeyine inecek.

Robot’un üzerinde ayrıca Google’ın bazı ekipmanları bulunuyor ve eğer bu ekipmanlara 500 metre yükseklikten dünyaya canlı yayın yapmayı başarırsa, NASA’nın Ay robotu yarışmasından 20 milyon dolar ödül alacak. Elbette NASA’nın ve dünyanın diğer uzay ajanslarının Ay çalışmalarında tercih edilecek bir robot tasarımı olarak geliştiricisini de zengin edecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>