SpaceX Florida’dan fırlatma yaptı! Peki bu ne anlama geliyor?

0

SES mPOWER uydusu

Elon Musk’ın NASA ile ortak çalışan uzay şirketi SpaceX, ABD’nin 1969’dan beri sadece çok gizli askeri uydu fırlatmaları veya güneyden, denizin üzerinden uçacak roketler için kullanadığı Flori’daki fırlatma rampalarını kullanarak uzaya, kuzeye doğru uçarak yükselen bir roket fırlattı. Peki bu ne anlama geliyor?

Kıtalarası uzay yolculuğu başlıyor mu?

Florida, çok yoğun yerleşime sahip bir bölge ve fırlatma rampaları yerleşim yerlerine görece yakın bulunuyor. Ayrıca kuzeye doğru yükselen roketlerin uçuş rotası da yerleşim yerlerinin üzerinden geçiyor. Bu da roketlerin patlaması halinde, yerleşim yerlerinin üzerine düşme riski yaratıyor.

NASA’nın Florida’dan uçuşa izin vermesi, SpaceX roketlerinin güvenliğine dair çok önemli bir işaret olarak kabul ediliyor. Bu hamle ile ABD’nin yakın gelecekte büyük şehirlerin yakınlarına “uzay limanları” kurarak buralardan kıtalar arası uzay taşımacılığını başlatma planları için de işaret verdiği düşünülüyor.

Musk’ın da kıtalar arasında SpaceX roketleri ile mal ve insan taşımak konusunda uzun zamandır planlar yaptığı biliniyordu. Florida’dan yapılan fırlatma bu çağa giriş için hazırlıkların başladığına dair yorumları güçlendirdi.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>