SpaceX’in ikinci uzay gemisi yolda

0

Uzay mekiği programı sona erdikten sonra NASA astronotları beş yıldır Rus Uzay Ajansı’nın roketleri ve uzay gemileri ile uzaya gidip dönüyorlardı. Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından inşa edilen bir uzay gemisi sayesinde NASA’nın Rusya’ya bağımlılığı küçük bir miktar azalmıştı ancak tek uzay gemisi NASA’nın ihtiyaçlarına cevap veremiyordu, bu yüzden Rusya’ya para ödeyerek uzaya astronot göndermeye devam ediyordu.

NASA’nın yaptığı duyuruya göre, uzay ajansı şimdi SpaceX’e ikinci uzay gemi siparişini verdi. Böylece bir uzay gemisi uzayda beklerken bir uzay gemisi de kalkışa hazır şekilde yerde bekleyecek. NASA astronotları çok daha hızlı ve Rusya’ya bağlı kalmadan uzay istasyonuna çıkarıp indirebilecek.

SpaceX’in mürettabat taşıyan Dragon uzay kapsülleri, NASA’nın sonlandırdığı Uzay Mekiği programının yerine seçilmişti. NASA, tekrar kullanılabilir uzay mekiklerinin iki görev arasındaki bakım onarım masraflarının çok pahalı olması nedeniyle  uzay mekiklerinin görevlerine son vermişti. Elon Musk’ın şirketine rakip olaraksa Boeing de uzay gemisi üretmek için NASA ile çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>