Techinside Google News
Techinside Google News

SpaceX, Starship’in ikinci uçuşu için gereken onayı aldı!

Düzenleyiciler, SpaceX'e süper devasa Starship roketini ikinci kez fırlatması için yeşil ışık yaktı.

Bu son fırlatma onayı için beklemede olan SpaceX, 17 Kasım Cuma günü Boca Chica, Teksas yakınlarındaki tesisinden fırlatmayı deneyecek.

ABD Federal Havacılık İdaresi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, SpaceX’e tek bir Starship uçuşu için fırlatma lisansı verdiğini söyledi. Aynı gün, ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, 2022 Programlı Çevresel Değerlendirme bulgusu “önemli çevresel değişiklik yok“unun yazılı bir değerlendirmesini tamamladı.

- Advertisement -

Ajans yaptığı açıklamada, ”FAA, SpaceX’in tüm güvenlik, çevre, politika ve finansal sorumluluk gereksinimlerini karşıladığını belirledi.” dedi.

Roket, Nisan ayındaki fırlatılıştan bu yana topraklandı. Lansman şirketleri tarafından yürütülen ve FAA tarafından denetlenen topraklama ve aksilik soruşturmaları, lansman sırasında bir anormallik meydana geldiğinde yaygın bir prosedür.

Bunun uzun zamandır beklenen bir şey olduğunu söylemek biraz yetersiz kalıyor. Nisan ayındaki ilk yörünge uçuş testi, özellikle Super Heavy booster’ın 33 Raptor motoru tarafından kraterlenen fırlatma rampasına çok fazla hasara neden olsa da, SpaceX hem hasarı onarmayı hem de hem fırlatma altyapısını hem de roketi yedi aydan kısa bir sürede yükseltmeyi başardı.

Şirket meşgulken, düzenleyicinin yetişmesini beklemekten çekinmedi. SpaceX’in yapı ve uçuş güvenilirliği Başkan Yardımcısı Bill Gerstenmaier geçen ay milletvekillerine Starship’in “bir aydan fazla bir süredir” bir sonraki uçuş testine hazır olduğunu ve incelemeleri için birden fazla ajansı beklediğini söyledi.

Starship şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket. Yaklaşık 400 fit yüksekliğinde tamamen yığılmış duran roketin iki aşaması var: bir Süper Ağır Güçlendirici ve Starship olarak da adlandırılan bir üst aşama. Yakın vadede roket, yaklaşık 4 milyar dolara yükselen sözleşmelerin bir parçası olarak NASA‘nın 2025 için planlanan Artemis III misyonu için insanları aya indirecek; uzun vadede, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın “bilinç ışığını evrene yaymak”; yani Mars’ı kolonileştirme hedeflerini yerine getirmek için tasarlandı.

Ancak şirketin önünde çok iş var. Starship’in ilk yörünge test uçuşu, aşama ayrılmasından kısa bir süre önce kısa kesildi ve aracın kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra Dünya’ya geri dönmeye başladıktan sonra Meksika Körfezi üzerinde havada patlaması gerekiyordu. Şirket, güçlendiricinin 33 metan yakıtlı Raptor motorlarıyla bazı sorunlar yaşadı; bunlardan üçü hiç ateş etmedi ve ikisi de uçuşun ortasında nakavt edildi.

Ancak SpaceX, motorlara getirdiği yükseltmeler ve iki aşamayı ayırmak için yeni bir yöntem sayesinde bu görevin ilkinden daha ileri gideceğini umduğunu söylüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir