SpaceX Zoom kullanımını yasakladı

0

SpaceX Zoom

Son günlerde video konferans platformu Zoom güvenlik açıkları ile gündeme geliyor. Uzay çalışmalarına öncülük eden SpaceX Zoom kullanımını yasakladı.

SpaceX Zoom kullanmaktan vazgeçti

Kronoavirüs salgını nedeniyle birçok şirket video konferans platformlarını daha sık kullanmaya başladı. Ancak bu platformların daha fazla kullanılması, şirketleri bilgi güvenliği konusunda zor durumda bırakabiliyor.

Daha önce iOS kullanıcılarının verilerini Facebook ile paylaştığı ortaya çıkan Zoom’un, son olarak uçtan uca şifreleme kullanmadığı tespit edilmişti. Bu da kullanıcıların platforma giriş bilgilerinin çalınmasını, davetli olmayan katılımcıların toplantıya katılabilmesini mümkün hale getirmekte.

Uzay sektörünün lider şirketlerinden SpaceX de Zoom platformunu kullanmaktaydı. Ancak art arda gelen güvenlik açığı haberlerinden sonra SpaceX, tüm çalışanlarının Zoom kullanmasını yasakladı.

Böylelikle çalışanların Zoom hesapları da güvenlik amacıyla bloke edildi. SpaceX tarafından kullanıcılara gönderilen mailde, iletişim aracı olarak e-posta, metin veya telefon kullanmaları konusunda bilgi verildi. Koronavirüs döneminde çok hızlı bir yükseliş yaşayan Zoom, son güvenlik olayları da nedeniyle büyük bir kullanıcı kitlesi kaybedecek gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>