SpaceX’in uydusu uzayda kayıp mı oldu?

0

Marsa insan göndermek için heyecanla ve büyük bütçelerle çalışan Elon Musk, henüz dünya yörüngesindeki basit uydularına bile sahip çıkamıyor olabilir mi? ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre, SpaceX’in uzaya gönderdiği askeri bir uydudan haber alınamıyor olması, gözleri Elon Musk’a ve Mars yolculuğuna çevirdi.

Bu uydu nerede?

ABD Genel Kurmayı, başarıyla kalkış yapan çok pahalı bir uydunun ve “gizli” yükünden haber alamadıklarını belirtirken uzmanlar roketi uzaya taşıyan Falcon Heavy roketinin kalkıştan sonra yörüngeye ilerlerken kontrolden çıkarak deniz düşmüş olabileceğinin altını çiziyor. Falcon Heavy roketi, Elon Musk’ın büyük önem verdiği ve Mars’a yapılacak yolculukta kilit görevi üstlenecek roket olarak biliniyor. Musk, Türkiye ziyaretinde aynı roketle Türk uydularını yörüngeye taşıma teklifini de yapmıştı.

Öte yandan SpaceX’in yöneticileri roketin tüm yolculuğunun başarıyla gerçekleştiğini, okyanusa düştüğüne dair ellerinde hiçbir veri olmadığının altını çiziyorlar. Diğer bir deyişle, ABD’nin çok gizli uzay araçlarının şu anda nerede olduğu bilinmiyor ve gözler Elon Musk’a çevrilmiş durumda. Roketinin uyduyu nereye götürdüğünü bile bilemeyen SpaceX’in Mars gibi uzun bir yolculuğu roketleri kaybetmeden tamamlayabileceğine şüpheyle bakılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>