SpaceX’in uzay kapsülü kiralandı

0

SpaceX uzay kapsülü

SpaceX’in uzay kapsülü milyarder Jared Isaacman tarafından kiralandı. Isaacman, bu kapsülü tek başına kiralayarak SpaceX’in ilk uzay turisti oldu.

SpaceX’in uzay kapsülü Isaacman tarafından kiralandı

Elon Musk’ın uzay araştırmalarına yönelik çalışmalar yapan şirketi SpaceX, kendisi için bir ilke imza atıyor. Şirketin Crew Dragon isimli uzay kapsülü, bir milyarder tarafından kiralandı.

Jared Isaacman isimli bu milyarder, uzay kapsülündeki dört koltuğu da tek başına kiraladı. Isaacman yaptığı açıklamada, kendisinin oturacağı koltuk haricindeki üç koltuğu kiralayacağını duyurdu. SpaceX’in ilk uzay turisti unvanını kazanacak olan Isaacman, bu yolculuğu astronotsuz bir şekilde yapacak. Crew Dragon kapsülü, Falcon 9 ile uzaya fırlatılacak ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleşmeyecek.

2-4 gün boyunca yörüngede kalacak olan kapsül, dünyayı turlayarak turistler için uzay turizmi deneyimi yaşatacak. Daha sonra dünyada geri dönecek olan uzay kapsülü, SpaceX için bir ilk olacak.

Isaacman kiraladığı koltuklardan iki tanesini hastaneye bağışlarken, diğer koltuğun çekilişle sahibini bulacağını duyurdu. St. Jude isimli kanser araştırmaları üzerine çalışan hastaneye 100 milyon dolar bağışlayan Isaacman, çekilişten elde edeceği 200 milyon dolarlık geliri de yine bu hastaneye bağışlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>