Spam Kralı İspanya’da tutuklandı

0

Her gün 1,5 milyar insana spam reklam postaları göndererek, milyonlarca dolar servet yapan ve üstelik on binlerce bilgisayara virüs bulaştıran Rus asıllı bilgisayar yazılımcısı ve Spam Kralı Pyotr Levashov’u İspanya’da tutukladı.

Kazandığı milyon dolarlarla Avrupa’da tatil yapmak isteyince yakayı ele veren Spam Kralı’nı kurduğu botnet ağı, dünyanın en güçlü spam gönderim ağlarından biri olarak biliniyor. Kurduğu sistem için bir fiyat listesi de hazırlayan Pyotr Levashov, böylece spam reklamlar göndermek isteyen şirketlere veya kişilere kolayca hizmet verebiliyordu.

Severa takma adıyla tanınan yazılımcı, ailesiyle çıktığı İspanya tatilinde tutuklanırken, hakkındaki arama emrinden haberi olmayan Spam Kralı’nın tutuklanmasına çok şaşırması da dikkatlerden kaçmadı.

Hacker’ların idolü

Öte yandan Rus hacker camiası içinde bir idol gibi görünen Severa’nın, sayısız hacker’a örnek ve destek olduğu da iddia ediliyor. Rusça yayın yapan çok sayıda hacker forumunda Severa’dan bir kahraman ve idol olarak bahsedilmesi Spam Kralı’nın kurduğu dev spam impartorluğunun gücünü de ortaya koyuyor.

Hacker’lar, faaliyet gösterebilmek için ihtiyaç duydukları zombiye çevrilmiş bilgisayarları, özellikle spam e-mailler vasıtasıyla virüslü sitelere yönlendirilen dikkatsiz/bilinçsiz kullanıcılar sayesinde elde ediyorlar. Dolayısıyla çok geniş kapasiteye sahip bir spam e-mail ağı hacker’lar açısından altın değerine sahip.

Dünyadaki en büyük spam ağlarını ve bu ağlardan sorumlu hacker’ları listeleyip takip eden Spamhaus isimli araştırmaya göre, tutuklanan Levashov dünya klasmanında 7. sırada yer alıyor.

Microsoft 2010 yılında Levashov’un spam ağını çökertmek için gizli bir “hacking” operasyonu düzenlemek zorunda kalmış ve bu sayede dünyanın internet alt yapısına yoğun şekilde zarar veren spam ağını bir nebze zayıflatmayı başarmıştı ancak bu saldırı da Levashov’u durdurmak için yeterli olmamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>