Spor analizinde global işbirliği

1

fstatsEscort Teknoloji Grup markalarından biri olan FSTATS, spor karşılaşmalarının ve sporcuların performanslarını sayısal kriterlerde değerlendirecek bir veri sistemi kurmak üzere, yüzde 100 yerli sermaye ile 2003 yılının başlarında kuruldu. FSTATS, 2004 senesinin başında Süper Lig futbol karşılaşmalarının detaylı istatistiklerini, iş ortaklarına raporlamaya başladı.

FSTATS, spor karşılaşmaları esnasında bir sporcunun ve/veya takımının saha içerisindeki her hareketini sayısal veriye çevirerek ve bu verileri anlık olarak paylaşıyor. Maç grafik operasyonları, maç merkezleri ve futbol takımları için analiz servisleri sağlayan FSTATS, bundan böyle dünyanın en büyük analiz, istatistik ve teknoloji şirketlerinden STATS’ın global bilgisiyle, Türkiye’de iş ortaklarına benzersiz bir deneyim sunacak.

Antarktika Hariç Tüm Kıtalarda Hizmet

1981 yılında kurulan STATS, dünyada hızla gelişen spor teknolojisi segmentinin lider şirketlerinden biri. STATS, köklü bir bilgi ve içerik şirketi olarak, operasyonları ve spor paket sunumlarıyla dünya genelinde hizmet vermeyi sürdürüyor.

Yeni nesil spor istatistik teknolojileriyle; medya şirketleri, yayın kuruluşları, lig yöneticileri, takımlar ve fantezi futbol sağlayıcıları ile işbirliği yapan STATS, anahtar teslim projeleriyle spor ve teknolojinin kesiştiği her noktada kesintisiz olarak çalışıyor. STATS’a bağlı şirketler arasında Prozone, B Sports, Automated Insights, The Sports Network, Sportz Interactive, SportVU gibi alanında lider markalar yer alıyor.

FSTATS’ın kurucusu ve CEO’su Mehmet Selçuk Ergin, FSTATS ile STATS’ın Türkiye’de güçlerini birleştirmesini şu şekilde değerlendirdi; Yerel ve global bazda dünyanın en birleştirici unsurlarından biri de spor karşılaşmaları. Günden güne büyüyen bu devasa endüstri, ciddi bir veri analizi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu segmentte dünyanın lider markalarından STATS ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin, Türk sporu özelindeki veri analizine gerçek anlamda katkı sağlayacağına inanıyoruz. FSTATS’ın lokal deneyimini STATS’ın global deneyimiyle harmanlamayı bu anlamda çok önemsiyoruz” dedi.

Sadece Futbol Değil

Türkiye’de spor teknolojisi giderek gelişiyor. Türkiye pazarında futbola dair analiz ve istatistiklerde liderliği elinde bulunduran FSTATS, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’nin resmi istatistikçisi STATS’ın da katkılarıyla, 90’dan fazla futbol ligi, Formula 1, NFL, basketbol, voleybol, bisiklet, atletizm, tenis gibi birçok spor dalında, aktif olarak veri paylaşımında bulunabilecek.

Yorumlar

  1. Arkadaşlar,
    Ben 40 yıldır istatistikçi yetiştiren bir akademisyenim. Uzun zamandır Spor İstatistikçisi yetiştirmek için yüksek lisans eğitim programı düzenlenmesi konusunu düşünüyorum. Bu konuda birikimi olan arkadaşlarla bir tartışma grubu oluşturulmasının iyi olacağını düşünüyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>