Spor ürünleri endüstrisi tekelleşiyor mu?

0

Spor ürünleri endüstrisi

Sports Direct tarafından yapılan açıklamada, spor ürünleri endüstrisi geleceğinin pek de parlak olmadığı belirtildi. AB’ye bu konuda inceleme için çağrıda bulundu.

Gelecekte spor ürünleri endüstrisi

Kuşkusuz spor ürünleri konusunda dünyanın en bilinen markaları arasında Nike ve Adidas yer alıyor. Ancak son dönemde bu markalar, perakendicilere yönelik bazı yaptırımlar uygulayabiliyor.

Örneğin, Nike’ın son olarak aldığı kararla, ürünlerinin diğer perakende mağazalarında satılmaması ve sadece Nike mağazalarında yer alması yönünde bir adım atıldı. Gerekçe olarak ise bu mağazaların Nike’ın stratejik çizgisiyle aynı yerde olmadığı iddia edildi.

Ancak spor ürünleri mağazası Sports Direct, rekabeti engelleyici bu karar sonrasında bazı açıklamalarda bulundu. Sports Direct, bu tip bir uygulamanın spor ürünleri endüstrisinde tekelleşmeye neden olacağını ve AB Komisyonu’nun bu kararı incelemesi gerektiğini söyledi.

Nike’ın aldığı karar sonrasında Adidas’tan da benzer bir adım gelip gelmeyeceği şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>