Techinside Google News
Techinside Google News

Spor ve sağlık teknolojileri 2023 öngörüleri

Pandemi sonrası sağlığa dair farkındalığın artması sayesinde sağlık ve spor alanındaki teknoloji girişimlerinin başarı ihtimali yüksek.
- Advertisement -

Spor ve sağlık teknolojisi yatırımları yapan leAD’in CEO’su Christoph Sonnen, 2023’te girişim sermayesinin olumlu sinyaller verdiğini düşünüyor. Sonnen’e göre spor teknolojisi alanında, hayran kitlesini ve taraftar deneyimini ön plana alıp bunu Web3’e taşımayı başaran girişimler öne çıkabilir. Sağlık teknolojisi alanında kadın sağlığına dair farkındalık artıyor. Uzaktan teşhis ve hasta takibi bu alanda ortaya çıkan yeni fikirler arasında.

Sonnen, 2023’te başlıca üç trendi takip etmeyi öneriyor.

Trend 1: Kadın sağlığı ve iyi yaşam

FemTech olarak adlandırılan kadın sağlığı teknolojilerinin önemi artıyor. Statista’ya göre, tarihsel olarak yetersiz seviyede finanse edilen ve yeterince incelenmeyen bu sektör, 2030 yılına kadar 103 milyar dolara ulaşacak. Frost and Sullivan’ın 2018 verilerine göre, bu büyüme potansiyeli kısmen kadınların dijital sağlık hizmetleri araçlarını kullanma olasılığının erkeklere göre %75 daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanında çalışma çağındaki kadınların erkeklere kıyasla sağlık hizmetlerine kişi başına %29 daha fazla harcaması yapması gerekiyor. Tia ve Elvie, bu sektörde yatırımcı toplamaya başlayan girişimler arasında. Bu sektörün yeni unicorn girişimler üretme ihtimali yüksek.

Trend 2: Bağlantılı sağlık

Pandemi deneyiminin ardından insanlar, zihinsel ve fiziksel sağlıklarına dair daha fazla farkındalık kazandı. Sağlık hizmetleri pazarı, “reaktif” bakımdan daha proaktif, önleyici ve kişiselleştirilmiş bireysel ihtiyaçlar merkezli bir modele geçiş yaparak büyük bir dijital dönüşüm geçiriyor.

Giyilebilir cihazlar ve yapay zeka insanları daha fazla spor yapmaya ve sağlıklarını takip etmeye yönlendiriyor. Henüz çok yaygın olmayan bu teknolojiler gelişme potansiyeline sahip. Whoop ve Oura, insanlara sağlıklarının genel durumu hakkında daha fazla kontrol ve içgörü sağlayan, stres, uyku, fiziksel aktivite ve daha pek çok kişisel sağlık verisini izleyen giyilebilir teknolojileri ile bağlantılı sağlık hizmetleri alanında dikkat çekiyor.

Giyilebilir cihazlar, uzaktan sağlık hizmetlerinin gelişmesine katkıda bulunabilir çünkü sağlık verilerini kişinin kendisinin takip etmesine imkan sağlıyorlar.

Trend 3: Teşhis sağlayan biyobelirteçler

Eskiden sadece hastanelerin kullanımına açık olan biyobelirteçler artık tüketicilerin erişebileceği hale geliyor. Grand View Research’e göre, genel ve yaşlanan nüfus arasında normalleştirilen test ölçeği nedeniyle biyobelirteç pazarının 2028 yılına kadar 147,59 milyar dolara çıkması bekleniyor. Yapay zekanın ses tanıma özelliği bu sektörün gelişmesine katkıda bulunuyor. Bu teknoloji bir kişinin ruh sağlığı durumunu erken teşhis etmek için kullanılabilir. Ses biyobelirteçleri, klinik ortamlarda testleri kaydetmek, emir vermek ve bir hasta ziyaretinden sonra konuşmalarından veri almak için de kullanılabilir. Yeni bir ankete göre doktorlar konuşma tanıma ve sanal asistan teknolojisinin belgeleme amacıyla kullanılabileceğini düşünüyor.

Christoph Sonnen, bu üç trendin teknolojik gelişmeler sayesinde yükselişe geçeceğini ve önümüzdeki 5 ila 10 yılda sağlık ve spor alanındaki teknoloji girişimlerinin başarılı olacağını düşünüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir