Spora teknoloji damgası

0

Spor ve teknoloji yıllardır kol kola ilerleyen iki sektör. Belki de bu iki olgunun ilk biraraya geldi yer Formula 1 yarışları. Bu işbirliği öylesine başarılı bir hal aldı ki yarışların elektrikli otomobillerle yapılan Formula E versiyonu koşuluyor artık.

Motor sporları tarafında özellikle Formula 1’de sponsor şirketlere bakacak olursak Kaspersky, Dell, Intel, EMC, Qualcomm, SAP, Casio, BlackBerry ve NEC markaları karşımıza çıkıyor. Formula 1 dışında MotoGP, Nascar ve WRC (World Rally Championship) gibi popüler motorsporları da teknoloji şirketlerinin en çok ilgi gösterdiği branşlar arasında yer alıyor.

Olimpiyatlara teknoloji desteği

Motorsporları dışında yaz ve kış olimpiyatları da teknoloji şirketlerinden önemli destekler alıyor. Özellikle yaz olimpiyatları Atos gibi şirketlerin altyapı çalışmaları sayesinde kesintisiz tüm dünyaya sunuluyor. Özellikle WiFi erişimi ve internet altyapısı da yine bu uzman şirketler tarafından sağlanıyor.

Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu: Vodafone Arena

Vodafone sponsorluğunda yenilenen ve üst kullanım hakları Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne ait İnönü Stadyumu da Vodafone Arena ismini alarak Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olmaya hazırlanıyor. Stat akıllı ekran teknolojileriyle donatılacak ve her alanda WiFi erişim noktaları olacak. Ayrıca cam bir tavana sahip olacak stadın tüm işlevleri de yine çevrimiçi ortamlarda yönetilebilecek.

Dünya şampiyonuna teknoloji desteği

Son konu başlığımız da geçtiğimiz günlerde Almanya’nın zaferiyle sona eren Dünya Kupası oldu. Almanya; İngiliz atasözü “Futbol doksan dakika oynanan ve sonunda Almanların kazandığı bir oyundur” deyişine nazire yaparcasına kupayı hakkıyla kazandı. Bugün gönderilen bir bilgilendirmede de Almanya’nın bu başarısında Alman yazılım şirketi SAP’nin rolü anlatılıyordu.

Kısaca artık teknoloji ve spor ikiz kardeşler. Bunu inkar eden geleceği inkar eder.

 

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>