Spotify halka mı açılıyor?

0

Dünyanın en büyük müzik yayın servisi olarak bilinen Spotify’dan sızan bilgiler şirketin hisselerini New York Borsası’nda halka açmaya hazırlandığını ortaya koyuyor.

Yaklaşık 13 milyar dolar değere sahip olduğu düşünülen Spotify, Apple’ın rakip bir uygulamayla müzik yayınına başlaması nedeniyle dünya çapındaki hizmetlerini güçlendirmiş ve Apple ile aktif olarak savaşan bir şirkete dönüşmüştü.

Doğrudan satışla borsaya açılacak

Şirketin borsaya açılması halinde, son dönemde yaptığı girişimlerin etkisi net şekilde ortaya çıkmış olacak. Şirketten sızan bilgilere göre, Spotify ayrıca borsaya açılma sürecini de kendisi yönetecek. Eğer bu süreci başarıyla yönetebilir ve borsada istediği sonuçları alabilirse, diğer teknoloji şirketleri için de örnek oluşturabilecek. Şirketler normalde borsaya açılma sürecinde büyük bankalarla veya finans kurumlarıyla beraber çalışıp onların tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediyorlar. Ancak bu süreçde bankalara veya finans kurumlarına önemli ödemeler yapılıyor.

İsveçli Spotify’in ise borsa sürecinde Morgan Stanley, Goldman Sachs ve Allen & Co bankalarından danışmanlık aldığı ancak asıl süreci kendisinin yönettiği dile getiriliyor.

Ancak Spotify’ın seçtiği doğrudan satış yönteminin riskleri de bulunuyor. Fiyatlandırmanın sağlılklı şekilde yapılamaması halinde hisse değerlerinin hızlı ve yüksek dalgalanması, yatırımcıları mağdur edebilir. Spotify’ın borsaya açılma sürecinde şirketi daha cazip hale getirmek için Sony Music veya Warner Music gibi büyük müzik şirketlerinin Taylor Swift, Adele, Lady Gaga, Coldplay ve Kanye West gibi popüler şarkıcılarının yeni albümlerini de portfoyüne dahil etmeye çalışması bekleniyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>